76 yaşındaki kadın 22 dakika boyunca hem kansız hem de kalpsiz yaşam mücadelesi verdi

76 yaşındaki bayan 22 dakika boyunca hem kansız hem de kalpsiz ömür gayreti verdi İSTANBUL...

76 yaşındaki kadın 22 dakika boyunca hem kansız hem de kalpsiz yaşam mücadelesi verdi

76 yaşındaki bayan 22 dakika boyunca hem kansız hem de kalpsiz ömür gayreti verdi

İSTANBUL – İstanbul’da yaşayan 76 yaşındaki Semahat Gezer’in, göğüs ve sırt ağrısı şikayetiyle başvurduğu hastanede yapılan tetkiklerle aort damarının yırtıldığı tespit edildi. İvedilikle ameliyata alınan yaşlı bayanın damarlarındaki yırtığın boyutunu anlayabilmek için bedenindeki tüm kanı alındı. Süreç esnasında kalbi ve akciğeri çalışmayan yaşlı bayan, 22 dakikalık hayat çabası verdi.

Sırtında ve göğsünde meydana gelen ağrı ile birlikte geçirdiği baygınlık sonrası hastaneye kaldırılan Semahat Gezer’in yapılan tetkikler sonucunda yüksek tansiyona bağlı aort damarının yırtıldığı anlaşıldı. Bilgisayarlı tomografiye alınan yaşlı bayanın şah damarının çıktığı yerden itibaren sağ beyni, sol böbreği, karaciğeri, bağırsakları ve sol bacağını besleyen atardamarına kadar ilerleyen bir yırtılma olduğu tespit edildi. Yaşlı bayan, Beykent Üniversitesi Hastanesi’ne geldikten yaklaşık iki buçuk saat sonra ivedilikle ameliyata alındı.

Yırtığın boyutunun anlaşılması için yaşlı bayanın bedenindeki tüm kan alındı. Sürece başlamadan evvel hastanın beden ısısı 18 dereceye kadar soğutuldu. Bu soğutma sürecinde kalp ve akciğerin çalışması durdurularak, bedendeki kanın tamamı alındı. Bedende kalıcı hasar meydana gelmemesi için vakitle yarışan ve operasyonu gerçekleştiren Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Fikri Kutlay, 22 dakikada başarılı bir ameliyatı gerçekleştirdi. Ameliyat sonrası tekrardan bedene kan verilerek, ısınma dönemine geçildi. Süreçten 6 saat sonra uyanan ve 8 günlük ağır bakım süreci geçiren yaşlı bayan, sıhhatine kavuşarak, taburcu oldu.

Ölüm riski saatte yüzde 2

Aort yırtılmasının açık kalp cerrahisinin en huzursuz edici ameliyatı olduğunu belirten Op. Dr. Fikri Kutlay, “Süreç başladıktan itibaren saatte yüzde 2’lik bir vefat riski vardır. Esasen bu hastaların yüzde 50 ila 55’lik çok kıymetli bir kısmı hastaneye yetişemeden olay yerinde vefat ediyor. Birinci 24 saat içinde ameliyat edilmeyen hastaların ise yaklaşık yüzde 50’si vefat ediyor. Bu bakımdan hastamız tam vaktinde hastanemize yetiştirildi. Operasyonun başarılı olmasında bu durumun kıymeti büyük” dedi.

Vücut ısısını 18 dereceye düşürüp, tüm bedenden kanı alındı

Hastaya uygulanan süreci anlatan Op. Dr. Fikri Kutlay, “Hastamızda şah damarının çıktığı yerden itibaren sağ beyni, sol böbreği, karaciğeri, bağırsakları ve sol bacağı besleyen atardamara kadar ilerleyen bir yırtılma vardı. Bunun dışında sağ beyni besleyen sağ atardamarda da yırtılma vardı. Bu cins ameliyatlarda yırtığın tam manasıyla boyutunu anlamamız için kansız bir ortamda çalışmamız gerekiyor. Bu sürece başlamadan evvel hastayı 18 dereceye kadar soğuttuk. Bu soğutma sürecinde kalp, akciğer çalışmıyordu ve kanı büsbütün bedenden aldık. Bu süreçte aslında hasta fiili olarak meyyit pozisyonunda oluyor. 22 dakikalık süreçte tamirat süreçlerimiz tamamlandıktan sonra tekrardan bedene kanı vererek, ısınma dönemine geçtik. Ameliyattan yaklaşık 6 saat sonra hastamız uyandı” dedi.

Hastanın kalp ve akciğeri 22 dakika çalışmadı

Duran kalp ve akciğerin fonksiyonunu kalp-akciğer pompası ile yerine getirildiğini kaydeden Op. Dr. Fikri Kutlay, “Hastanın ısısı 18 dereceye düşürülene kadar bütün organlara kan gönderdik. 18 dereceye ulaşan ısı sonrası yaptığımız süreçlerden sonra küçük borular vasıtasıyla bedene kanı tekrar gönderdik. Kan verildikten sonra ise kalp ve akciğerin çalışmasına uygun ortam oluşuncaya kadar bu vazifesi kalp-akciğer pompasıyla gerçekleştirdik. Bu süreçte yaklaşık 22 dakika kadar hastanın kalp ve akciğeri çalışmadı” diye konuştu.

Beyin soğutularak korundu

Hastanın taburcu edildikten sonra da takibinin yapılacağını söyleyen Op. Dr. Fikri Kutlay, ” Hastamızı taburcu olduktan bir hafta sonra muayene edeceğiz. Daha sonra bunu aylık dönemler formunda sürdüreceğiz. Diseksiyon hastalarının süreçten sonraki takibi kritik kıymet arz ediyor. Düzgünleşme sürecinde öteki damarlara yanlışsız bir yırtılma olup, olmadığını tomografilerle takip etmek gerekiyor” dedi.

Aort yırtılmalarına karşı yüksek tansiyona dikkat

Aort yırtılmalarına neden olan etkenlere de değinen Op. Dr. Fikri Kutlay,” En değerli etken yaşlanmakla birlikte genetik alt yapıdır. Buna eşlik eden ekten ise yüksek tansiyondur. Hasta tarafından fark edilmeyebilir lakin yırtılmadan evvel şah damarının çapı genişlemeye başlar. Birebir vakitte damar sertleşmesi olur. Meydana gelen yüksek tansiyonla bir arada yırtılma gerçekleşir. Birtakım hastalarda yırtılmayla birlikte kanama kalp zarının içine olur ve bu hastaları hastaneye yetiştirmek bile mümkün olmuyor. Bu şekil yırtılmalar, öncesinde ufak da olsa sırt, göğüs ağısı üzere semptomlar veriyor. Damar genişlemesi kendisini ağrılarla hissettirir. Fakat hastalar bu semptomları pek önemsemiyor. Bu bakımdan bu türlü bir sonuç ile karşılaşmamak için sıhhat denetimlerinin kesinlikle yaptırılması gerekiyor. Şeker, tansiyon ve kolesterol yüksekliği önemsenmeli” diyerek kelamlarını sonlandırdı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sema Fison – Sıhhat