Sütaş ‘sürdürülebilirlik’ raporunu yayımladı

Sütaş, 2025 yılına kadar bu oranı yüzde 100’e çıkaracak. Güneş güç santrali yatırım maksadını revizede...

Sütaş ‘sürdürülebilirlik’ raporunu yayımladı

sutas surdurulebilirlik raporunu yayimladi 1672394002 701

Sütaş, 2025 yılına kadar bu oranı yüzde 100’e çıkaracak. Güneş güç santrali yatırım maksadını revizede ederek 10 MW’den 25 MW’ye yükselten Sütaş, ısı gücü muhtaçlığının yüzde 50’sini de yenilenebilir güçten elde etmeyi planlıyor.

BURSA (İGFA) – Özüne sürdürülebilirliği alan “Çiftlikten Sofralara” Entegre İş Modeli ile “bireylerin sıhhati ve mutluluğuna”, “toplumun gelişimi ve refahına”, “çevrenin sürdürülebilirliğine” katkıda bulunmayı hedefleyen Sütaş, “2021 Yılı Sürdürülebilirlik İlerleme Raporu”nu yayımladı.

Sütaş’ın 2025 maksatları doğrultusunda yürüttüğü faaliyetleri ve 2021 yılı sürdürülebilirlik performansını kamuoyu ile paylaşmaktan memnunluk duyduklarını lisana getiren Sütaş Sürdürülebilirlik Komitesi Lideri His Yılmaz, “2021 yılı, Covid-19 pandemisinin günlük hayatımıza tesirlerinin muhakkak bir ölçüde denetim altına alındığı bir yıl oldu. Fakat ortaya çıkardığı geri döndürülemez sonuçlarını daima birlikte deneyimlemeye devam ediyoruz. Pandeminin meçhullüğü, 2022’nin birinci aylarında yanı başımızda gelişen savaş ile birleşince güç ve besin arzının ne kadar kırılgan bir yapıda olduğu daha net görüldü. Bunun sonucunda tarım ve besin sistemlerinin dönüşümü, dünyanın sürdürülebilirlik ajandasında iklim değişikliğinin yanında daha güçlü biçimde yer almaya başladı. Ne memnun ki hem arz teminatı ve hem de tedarik zinciri entegrasyonu sağlayan “Çiftlikten Sofralara” iş modelimiz, tüm bu belirsizlikler ve değişimlerin içinde faaliyetlerimizi kesintisiz sürdürebilmemizi sağlıyor. Özünde sürdürülebilirlik olan iş modelimizle her gün etrafa, topluma ve bireylere katkı sağlamaya devam ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

1672315266 20221229 s ta s rd r lebilirlik raporu 1 1672394029 530

SERA GAZI EMİSYONLARI BİR EVVELKİ YILA NAZARAN YÜZDE 11 DÜŞTÜ

Sütaş’ın kamuoyu ile paylaştığı 2021 yılı Sürdürülebilirlik İlerleme Raporu’na nazaran Sütaş üretim tesislerindeki toplam elektrik gereksiniminin yüzde 80’ini çiftliklerinin gübreleri ve fabrikalarının organik atıklarından karşıladı. 2021’de sera gazı emisyonları bir evvelki yıla nazaran yüzde 11’lik düşüş gösteren Sütaş’ın yenilenebilir güç üretirken salımını önlediği sera gazı ölçüsü, üretim faaliyetleri sonucu oluşan sera gazı ölçüsünden yüzde 117 fazla oldu. Biyogaz tesislerinin kurulduğu 2013 yılından bu yana toplam 38 milyon ağacın yaptığına muadil sera gazı salımı engellendi.

SÜTAŞ GES KAPASİTESİ AMACINI 25 MW’A YÜKSELTTİ

Yenilenebilir güç kullanımını artırmayı planlayan Sütaş, bu maksatla güneş gücü santrali (GES) yatırımlarına da tartı verdi. Doğu-Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi, Bingöl Entegre Tesisleri’nde 1 MW gücündeki hibrit GES yatırımını Ocak 2023 prestijiyle devreye almaya hazırlanan Sütaş; Tire, Aksaray ve Bingöl tesislerindeki çiftliklerinin ve fabrikalarının çatılarına GES kurmak üzere çalışmalara başladı. 10 MW GES yatırım gayesini 25 MW’a yükselten Sütaş, ısı gücü gereksiniminin yüzde 50’si kadar yenilenebilir güç üretmeyi hedefliyor.