Servis elemanı kursu bitti, artık iş vakti

MERSİN (İGFA) – Servis Elemanı (Garson) sertifikasyon programına konut sahipliği yapan Mersin Divan Otel’de dokümanlarını...

Servis elemanı kursu bitti, artık iş vakti

MERSİN (İGFA) – Servis Elemanı (Garson) sertifikasyon programına konut sahipliği yapan Mersin Divan Otel’de dokümanlarını alan kursiyerler, eğitimde gördükleri bahislerde da hünerlerini sergilediler. Kursiyerler, eğitmen eşliğinde ‘Servis çeşitleri, masa örtü ve peçete katlama çeşitleri, kuver açma, sunum’ gibi mevzularda örnekler sergilediler.

Özada: “İstihdama katkı sunacak projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz”

Hedeflerinin, yeni dünya tertibine Mersin olarak işgücünü adapte edebilmek, işgücü piyasasının gereksinimlerine yönelik mesleksel eğitim kursları düzenlemek olduğunu söz eden ve bu doğrultuda Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ve İşkur ile gerekli protokolleri imzaladıklarını belirten Büyükşehir Belediyesi Meslek Merkezi Müdürü Serkan Özada, “İl Ulusal Eğitimle imzalamış olduğumuz protokol mesleksel eğitim kurslarına, ayrıyeten ortak meslek aktiflikleri düzenlemeye yönelik. İşkur’la imzalamış olduğumuz protokol ise, adayların iş arama sürecinde danışmanlık yapmamıza yönelik. ‘Yetenek Dönüşüm Projesi’nin farkı da burada ortaya çıkıyor. Bizler hobi kurslarından çok; işgücü piyasasının, firmaların, patronların beklentilerine ayak uydurabilecek, istihdama katkı sunacak projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz” dedi.

Birçok bölümün gereksinimlerine yönelik mesleksel eğitim programlarını hayata geçirdiklerini kaydeden Özada, “Önümüzdeki süreçte Meslek Merkezi olarak, turizm dalının işçi gereksinimlerine yönelik olarak rezervasyon elemanı, kat vazifelisi, ön ofis memuru üzere alanlarda da sertifika programları açmayı planlıyoruz” sözlerini kullandı.

Tuncer: “Bu programlar, kesime kaliteli işçi yetiştiriyor”

Projenin iştirakçilere çok özel bir imkan ve fırsat sunduğuna dikkat çeken Divan Otel Mersin Genel Müdürü Berati Tuncer, “Bu tıp sertifika programları, içinden geçtiğimiz şu süreçte, gereksinim duyduğumuz arkadaşlarımızın yetişmesinde hisse sahibi oluyor. Hayatınızın bundan sonrasında kıymetli olan şeyler, uğraş ve güler yüz. Zira bizim işimizin en değerli noktasından bir tanesi güler yüz ve samimiyet” diye konuştu.

Avcı: “Doğru işçisi, yanlışsız yerden almak çok önemli”

Projenin kesim için çok değerli ve gereksinim karşılayacak bir yapıda olduğunu ve kursiyerler ile kesinlikle iş görüşmesi yapacağını söyleyen Forum Suit Otel Yetkilisi Didem Avcı, “Çalışmayı çok beğendim. Zira, hakikaten bölümün gereksinimi olan bir süreçteyiz. Turizm bölümü olarak işçi gereksinimi çok fazla, çok açık var. Yanlışsız çalışanı, hakikat yerden alabilmek değerli. Bunun için bu eğitim çok düzgün olmuş. Sürekliğini ümit ediyoruz. Yanlışsız insanı bu formda bulacağımıza inanıyoruz” dedi.

Küpeli: “Sektörün bu türlü bir projeye muhtaçlığı vardı”

Hosta Park Otel Genel Müdürü Serdar Küpeli ise, dalın bu türlü bir projeye nitekim çok muhtaçlığı olduğuna dikkat çekerek, “Sektörün ana teması ve gereksinimi olan bir eğitim olmuş. İştirakçi arkadaşlar, bölüme yeni giren arkadaşlar ilerde daha başarılı olacaklar. Gençlerimiz, artık ufukları açık bir biçimde inşallah başarılı olacaktır. Bu cins projelerin devamını diliyorum” diye konuştu.

Katılımcılar, aldıkları eğitimden son derece memnun

Kariyer Merkezi’nin düzenlediği programların kaliteli olduğunu toplumsal medya hesaplarından gördüğünü ve bu nedenle kursa katıldığını söyleyen Mert Üstün, “Bu sertifikadan sonra, bize istihdam sağlanacağı bilgisi verildi. Üniversitede de turizm alanında ilerleyeceğimden ötürü, bu türlü bir kursa katıldım. Büyükşehir Belediyesi’nin, dışarıdaki kurslara nazaran daha kapsamlı bir eğitim verdiğini gördüm ve kursa katıldım” formunda konuştu.

Aldıkları eğitimin çok kaliteli olduğunu söyleyen Kudret Yalçınkaya, “Turizm otelcilik tecrübem daha evvel vardı, ancak sertifikalarım eksik olduğu için iş tecrübelerinde biraz sorun yaşıyordum. O yüzden bu kursa iştirak sağladım. Gayem turizm ve otelcilik. Dışarıdaki kurslardan daha profesyonel olduğunu düşünüyorum. Ayrıyeten müfredat Ulusal Eğitime uygun olduğundan ötürü, benim için çok büyük bir artısı var” dedi.

Verilen eğitim sayesinde, bildiğini sandığı, ancak gerçekte bilmediği birçok bilgiyi edindiğini söyleyen Serhat Laşer Can Duman ise, “Hedefim bu kesim üzerine ağırlaşıp, mümkünse işe girip hayatıma devam etmek. Açıkçası dışarıdan alacağımız kursların bu kadar tesirli ve hoş olacağını düşünmüyorum. Ayrıyeten dışarıdan alacağımız eğitimlerin, aşikâr bir maliyeti oluyor. Büyükşehir Belediyemiz sağ olsun, kursu bize fiyatsız sağladı” tabirlerini kullandı.