Rusya’nın geri adımı Kadirov’u küplere bindirdi: Nükleer silahların kullanımı gibi daha sert önlemler alınmalı

Rusya‘nın Ukrayna‘nın doğusundaki Herson, Zaporijya, Donetsk ve Luhansk bölgelerini ilhak ettiğini açıklamasının akabinde, Ukrayna ordusu...

Rusya’nın geri adımı Kadirov’u küplere bindirdi: Nükleer silahların kullanımı gibi daha sert önlemler alınmalı

Rusya‘nın Ukrayna‘nın doğusundaki Herson, Zaporijya, Donetsk ve Luhansk bölgelerini ilhak ettiğini açıklamasının akabinde, Ukrayna ordusu bugün Donetsk’teki stratejik Lyman kentini büsbütün kuşattığını bildirdi. Haidai kentten çıkış yollarının ve tedarik rotalarının çabucak hepsinin kesildiği söz edildi.

“5 BİN RUS ASKERİ UKRAYNA ORDUSU TARAFINDAN KUŞATILDI”

Luhansk Valisi Serhiy Hayday da yaptığı açıklamada, Rusya‘nın ilhak ettiği Donetsk bölgesinde bulunan Lyman kentindeki 5 bine yakın Rus askerinin Ukrayna ordusu tarafından kuşatıldığını duyurdu.

“MÜTTEFİK BİRLİKLER AVANTAJLI ÇİZGİLERE ÇEKİLDİ”

Rusya ise askerlerinin Ukrayna ordusu tarafından yakalanmasını önlemek gayesiyle doğu Ukrayna’daki Lyman kasabasından çekildiğini resmen duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Tehdit yaratılmasıyla ilişkili olarak, müttefik birlikler yerleşimden daha avantajlı sınırlara çekildi” tabirlerini kullandı.

KADİROV’DAN BİR TEHDİT BİLDİRİSİ DAHA

Rusya’nın ilhak açıklaması sonrası bu geri adımı dış basında ‘Rusya için işlerin âlâ gitmediği’ istikametinde yorumlanırken Putin’e yakınlığı ile bilinen Çeçenistan Cumhurbaşkanı Kadirov’dan ‘nükleer’ açıklaması geldi. Kadirov, Telegram’daki bildirisinde “Temel askeri lojistik eksikliği nedeniyle, bugün birkaç yerleşim yeri ve bir toprak kesimi bıraktık” diye konuştu.

“NÜKLEER SİLAHLAR ÜZERE DAHA SERT TEDBİRLER ALINMALI”

Kadirov başarısızlık sürecinde kimi kumandanları suçlarken ‘çözüm’ olarak nükleer silah kullanmayı sundu. Kadirov “Kişisel görüşüme nazaran, hudutta sıkıyönetim ilanına ve düşük verimli nükleer silahların kullanımına kadar daha sert tedbirler alınmalı” dedi.