Karahantepe, son avcı toplayıcıların 12 bin yıllık hikayesi…

Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, 11 bin 500 yıl öncesi yerleşik hayatı geçilen Karahantepe’nin çözülmesiyle tarihe ışık tutulacak proje olduğunu belirti.

Karahantepe, son avcı toplayıcıların 12 bin yıllık hikayesi…

Her hafta Kentin farklı tarihi kültürünü paylaşan Vali Hasan Şıldak bu hafta 11 bin 500 yıl öncesi dayanan geçmişiyle Karahantepe’yi tanıttı.

Vali Şıldak, Göbeklitepe’nin ardından tarih öncesi dönemin en anıtsal kalıntılarının açığa çıkarıldığı Karahantepe son yılların en önemli arkeolojik keşiflerinden biri olarak kabul edildiğini, günümüzden 11.500 yıl önce Karahantepe’de yaşayan insanlar yerleşik hayata geçtikleri halde avcı ve toplayıcı olarak yaşamlarını sürdürdüklerini belirti.

Vali Şıldak yaptığı paylaşımda,” Göbeklitepe’nin ardından tarih öncesi dönemin en anıtsal kalıntılarının açığa çıkarıldığı Karahantepe son yılların en önemli arkeolojik keşiflerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Günümüzden 11.500 yıl önce Karahantepe’de yaşayan insanlar yerleşik hayata geçtikleri halde avcı ve toplayıcı olarak yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

Karahantepe’de insanlar bir araya gelmek ve ritüeller için kamu yapıları inşa etmişlerdir. Bu yapılarda gerçekleştirilen ritüeller her ne kadar gizemini korusa da yapıların inşası için harcanan iş gücü ve mühendislik başarısı oldukça ileri düzeydedir.

Özel yapıların içerisinde üzerlerinde hayvan kabarmaları olan T biçimli dikilitaşların insanı sembolize ettiği, aynı zamanda çatıyı taşıyan birer payanda işlevine sahip olduğu anlaşılmaktadır.

Karahantepe Projesi 2023 yılında dünyadaki en başarılı 9 saha, keşif ve araştırma projesinden biri seçilmiştir”