Edirne haberi! Edirne’de vatandaşlara temel ilkyardım eğitimi verildi

Edirne‘de vatandaşlara temel ilkyardım eğitimi verildi Edirne‘de bin kişi, bakanlık onaylı sertifikalı birinci yardımcı olarak...

Edirne haberi! Edirne’de vatandaşlara temel ilkyardım eğitimi verildi

Edirne‘de vatandaşlara temel ilkyardım eğitimi verildi

Edirne‘de bin kişi, bakanlık onaylı sertifikalı birinci yardımcı olarak yetişti

EDİRNE – ‘Dünya Birinci Yardım Günü Kutlamaları’ çerçevesinde Birinci Yardım Eğitim Merkezi tarafından kentin en işlek noktası olan Saraçlar Caddesi’nde gerçekleştirilen aktifliğe katılan Edirne Valiliği Birinci Yardım Eğitim Merkezi Mesul Müdürü Ayten Sünetçiler, bugüne kadar 4 bin üç şahsa birinci yardımın ehemmiyetini vurgulayacak eğitim verdiklerini ve bin kişinin de bakanlık onaylı sertifikalı birinci yardımcı olarak yetiştiğini açıkladı.

Edirne’de Birinci Yardım Eğitim Merkezi tarafından halka yönelik gerçekleştirilen uygulamalı birinci yardım bilgilendirme standı vatandaşlar tarafından ağır ilgi gördü.

İlk yardım bilgilendirme seminerleriyle vilayet, ilçe ve köylerde uygulamalarını daimi olarak sürdürdüklerini söyleyen İYEMER Mesul Müdürü Ayten Sünetçiler, bugüne kadar 4 bin üç bireye birinci yardımın kıymetini vurgulayacak, bilinçlenmeyi sağlayacak eğitim verdiklerini, bin kişinin de sertifikalı evraklı bakanlık onaylı sertifikalı birinci yardımcı olarak yetiştiğini tabir etti.

“Edirne birinci yardım açısından güvende”

Edirne’nin bu açıdan inançta olduğunu ve ömür uzunluğu bu yılın temasının da bu olduğunu vurgulayan Sünetçiler, “Yaşam uzunluğu birinci yardım. Türkiye’de en zayıf halka birinci yardım. Sıhhat dört halkadan oluşuyor. Acil durumda yaşanılan bir müdahaleyi gerçekleştirirken 112’ye haber vermek. Şayet ki kişinin teneffüsü durmuşsa çabucak temel hayat takviyesi Kalp masajı, yapay teneffüsle tekrar hayata döndürme, ondan sonraki yaşama ambulans grubunun gelip sıhhat grubuna devretme ve acil ünitelerinde bu dördüncü halkayla tamamlanmış oluyor. Bu halkalardan bir adedinde kopukluk olduğunda hayat da tehlikeye girmiş oluyor. Tüm acil durumlarda, trafik kazaları, yangın, sel, hastalık durumlarında yapılan birinci yardım müdahaleleri değerli. Zira ambulans gelene kadar hayatta tutabileceğimiz uygulamalar da birinci yardım. Neyle yapıyoruz birinci yardımı? Bulunduğumuz ortamda bulduğumuz gereçlerle hastanın yaşama tutunmasını sağladığımız uygulamaları içeriyor” sözlerine yer verdi.

İlkyardım eğitimlerine katılan vatandaşlardan Dava Kıskaç, konutta yaşlıları olduğu için bu eğitimlere katıldığını ve bu mevzuda bilgi sahibi olduğunu söyledi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Hasret Ceylan – Sıhhat