BÜYÜKŞEHİR’DEN OKUL ÖNLERİNE BUTONLU YAYA GEÇİDİ

Şanlıurfa genelinde 120 farklı kavşağa akıllı sinyalizasyon sistemi kuran Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerin yaya güvenliğini sağlamak amacıyla okulların olduğu bölgelere butonlu sinyalizasyon sistemi kurdu.

BÜYÜKŞEHİR’DEN OKUL ÖNLERİNE BUTONLU YAYA GEÇİDİ
Şanlıurfa’da yaya ve sürücülerin can güvenliğinin sağlanması ve olası trafik kazalarının önüne geçmek amacıyla Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Akıllı Ulaşım Sistemleri Şube Müdürlüğü tarafından kentin ana arterleri akıllı sinyalizasyon sistemiyle kontrol altında tutuluyor.
Kent genelinde 120 faklı kavşakta akıllı sinyalizasyon sistemi ile kuran Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Koç İlkokulu, Vakıflar İlkokulu, Şerif Özden Başarı Ortaokulu, Said Nursi Lisesi, Lamia Özdemir İlkokulu, Mehmet Saçlı Ortaokulu, Umut Anaokulu, Ahmet Yesevi, Yavuz Selim ilkokulunun bulunduğu bölgelere butonlu sinyalizasyon sistemi kurdu.
Yeni nesil powerled ışıklı trafik lambaları öğrenci ve yayalara daha güvenli geçiş sağlanması amacı ile 9 okulda devreye alındı.
Devreye alınan 9 adet yaya uyarmalı okul önü sinyalizasyon sistemi ile öğrencilerin daha güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmeleri için sadece butona dokunmaları yeterli olacak.
Son nesil akıllı sistemle görme ve işitme engelli bireylerde artık güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçebilecek. Görme ve işitme engelli bireylere yönelik tasarlanan sistemde sesli uyarı sistemi ve braille alfabesiyle de uyarıda bulunulmakta