Aile doktorları sıhhat raporu verebiliyor mu? Sıhhat Ocağından sıhhat raporu alınır mı?

Sağlık raporu, kurumlar tarafından talep edilmesi halinde teslim edilmesi gereken evraklar ortasında yer alıyor. Ehliyet...

Aile doktorları sıhhat raporu verebiliyor mu? Sıhhat Ocağından sıhhat raporu alınır mı?

Sağlık raporu, kurumlar tarafından talep edilmesi halinde teslim edilmesi gereken evraklar ortasında yer alıyor. Ehliyet alma yahut ehliyet yenileme durumunda da talep edilen sıhhat raporu, yetkili merciler aracılığıyla temin edilebiliyor. Pekala Sıhhat raporu nasıl, nereden alınır? İşte, sıhhat raporu alma süreci hakkında merak edilenler…

SAĞLIK RAPORU NASIL ALINIR?

Sağlık raporu almak için bir sıhhat kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. Bu rapor aile tabipleri, özel tıp merkezleri, poliklinikler ve özel hastanelerden alınabiliyor. Sıhhat raporu için kuruma gidildiğinde gerekli adımlar hakkında bilgi verilir.

İş için sıhhat raporu ise aile doktoru yahut iş yeri doktorundan alınabilmektedir.

EHLİYET İÇİN SIHHAT RAPORU MECBURÎ MU?

Yeni ehliyet alacaklar, ehliyetine sınıf ekleyecek olanlar ya da kayıp ehliyetini tekrar çıkaracaklar için yapılan düzenlemelerde sıhhat raporu alma mecburî hale getirilmiştir.

Ehliyetini yenilemek isteyenler için belirlenen son gün 31 Aralık 2020. Lakin uzmanlar bu tarihten evvel ehliyetlerin yenilenmesinin vatandaşlara kolaylık sağlayacağını bildiriyor.

EHLİYET İÇİN SIHHAT RAPORU NASIL ALINIR?

Ehliyet için sıhhat raporu aile sıhhat merkezleri, özel hastaneler ve tıp merkezlerinden alınabilmektedir. Bu rapor için de yetkili kişi yapılması gerekenler hakkında bilgi verir.

Sağlık Raporu için;

  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Kan kümesi kartı,
  • Eğer kullanılıyora gözlük ya da lens kişinin yanında bulunmalı,
  • Varsa kullanılan protez belirtilmeli,
  • Sürekli kullanılan ilaçlar ve devam eden rahatsızlıklar bildirilmeli.