Yürüyüş bedensel ve ruhsal sağlığa olumlu etki ediyor

Yürüyüş mühleti kısa başlamalı, alıştıkça uzatılmalı… Uzmanlar yürüyüşün değerli ekipman gerektirmeyen, ulaşılması kolay, her yaşta...

Yürüyüş bedensel ve ruhsal sağlığa olumlu etki ediyor

Yürüyüş mühleti kısa başlamalı, alıştıkça uzatılmalı…

Uzmanlar yürüyüşün değerli ekipman gerektirmeyen, ulaşılması kolay, her yaşta yapılabilecek, bir spor aktivitesi olduğunu vurguluyor. Yürüyüşün bedensel ve ruhsal sıhhat üzerine olumlu tesirleri olduğunu belirten Prof. Dr. Nihal Özaras; birebir vakitte kalp damar sıhhati, kilo denetimi ve şeker seviyesinin denetimi üzere çok değerli yararlar sağladığından da bahsediyor. Özaras, yürüyüş mühletinin alıştıkça uzatılmasını ve yumuşak tabanlı, ayak hareketine müsaade veren ayakkabılar tercih edilmesini öneriyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Nihal Özaras, Milletlerarası Herkes İçin Spor Federasyonu (TAFISA) tarafından 1991 yılında başlatılan ‘Dünya Yürüyüş Günü’ çerçevesinde tavsiyelerini paylaştı.

Sağlıklı kalmak için tertipli yürüyüş yapılmalı

Yürüyüşün kıymetli ekipman gerektirmeyen, ulaşılması kolay, her yaşta yapılabilecek, bir spor aktivitesi olduğunu belirten Prof. Dr. Nihal Özaras, yürüyüşün bedensel ve ruhsal sıhhat üzerine olumlu tesirlerini şöyle sıraladı:

– Kas kuvvetini ve kemik yoğunluğunu artırır,

– İstikrar ve uyumu düzgünleştirir,

– Kalp damar sıhhati için çok yararlıdır,

– Şeker seviyesinin denetimine yardımcı olur,

– Kilo verdirir ve sağlıklı kilonun korunmasını sağlar,

– Gerilimi azaltır, ruhsal uygunluk halini ve uyku kalitesini artırır.

Öncelikle ayakkabıya dikkat edilmeli

Prof. Dr. Nihal Özaras yürüyüş yaparken öncelikle yumuşak tabanlı ve ayak hareketine müsaade veren ayakkabılar tercih edilmesi gerektiğini vurguladı ve tavsiyelerini şöyle sıraladı:

– Mevsime uygun, terletmeyen, rahat kıyafetler giyilmeli,

– Yürürken sırtın düz olmasına dikkat edilmeli,

– Baş üstte olmalı ve karşıya bakılmalı, yere bakarak yürümemeli,

– Kollar serbestçe yanda sallanmalı ve dirsekler hafif bükük olabilir,

– Evvel kısa mühletlerle yürüyüşe başlanmalı, alıştıkça yürüyüş müddeti uzatılmalı.

İleri yaşlarda arkadaşlarla yürümek daha faydalı

Düzenli yürüyüş yapmanın ileri yaşlardaki bireylerde yararlı olduğunun bilindiğini tabir eden Prof. Dr. Nihal Özaras, “2021 yılında yayınlanan bir araştırmada 60 yaş üstü şahıslar, tek başına ve akranlarıyla birlikte yürüyüş yapanlar olarak iki kümeye ayrılarak değerlendirildiler. Birlikte yürüyüş yapanlarda motivasyon, fizikî aktivite, beden yağ ölçüsü, işlevsel kapasite üzere kıymetlendirme parametrelerinde tek başına yürüyenlere nazaran daha fazla düzgünleşme saptandı” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı