”Yunus’un Kederi Kontrat Belirsizliğiydi, Kazanacağı Para Değil

Galatasaray’da forma giyen Yunus Akgün’ün menajeri Necdet Ergezen, Lig Radyo’da Ayan Beyan programında değerli açıklamalarda...

”Yunus’un Kederi Kontrat Belirsizliğiydi, Kazanacağı Para Değil

Galatasaray’da forma giyen Yunus Akgün’ün menajeri Necdet Ergezen, Lig Radyo’da Ayan Beyan programında değerli açıklamalarda bulundu.

‘’GALATASARAY’IN MUKAVELE UZATMA KONUSUNDA BU KADAR SPEKÜLE EDİLEN DİĞER FUTBOLCUSU YOK.’’

Necdet Ergezen, Yunus Akgün’ün kontrat uzatma süreci için “Galatasaray’ın herhalde son 5 yılda falan mukavele uzatma konusunda bu kadar speküle edilen öbür futbolcusu yok diye düşünüyorum. Bilhassa akademiden çıkmış olanlar ortasında… GS ruhunu bilen bir oyuncu Yunus… Ortada fırtına koparacak bir şey yoktu. Haziran ayı dönem bittiğinde Yunus’la oturup konuştuk. Hem ABD hem Fransa’dan iki çok önemli teklif vardı. ‘Abi ben Galatasaray’da oynayıp gideceğim’ dedi. Aklında yalnızca bu vardı. Öteki bir ajandamız falan yoktu. Bu kontrat uzatma sürecinde de herkes bir şeyler yazdı: ‘Görüşmeler tıkandı. Yunus parayı kabul etmedi… Anadolu’dan şu kadar veriyorlar. Menajeri şunları istedi’ falan diye. Organize bir formda, bu iş olmasın eforu mı vardı diye paranoyak bir fikre bile kapıldık vakit zaman. Zira olmayan şeyler yazıldı. Yunus, haziran ayından beri Galatasaray’a konsantreydi. Biz Ekim ayında birinci defa bu bahis için Erden Timur ile buluştuk. Galatasaray’ın mukavele uzatmak istediğini söyledi. Ben de Yunus’un kalmak istediğini söyledim. Ancak şunu unutmayın. İç transfer de sonuçta bir transferdir. Birçok ayrıntı vardır ince ince görüşülmesi gereken. Yazılanlar, söylenenler yüzünden toplamda üç kez açıklama yapmak zorunda kaldım, ‘Bir sorun yok. Herkes sakin olsun. Ufak ayrıntıları konuşuyoruz’ diye. Biri çıktı ‘Bu Necdet Ergezen de üçtür tıpkı şeyi söylüyor’ dedi. Palavra mı söyleseydim” açıklamalarını yaptı.

Ergezen; “Yunus’un o periyotta performansının geri gitmesinin sebebi kontrat görüşmeleri miydi?” sorusuna şu karşılığı verdi: “Futbolcu psikolojisinde mevzu kontratın yapılmamasıdır, kazanacağı para değildir aslında. Bu çocuklar genç, tez canlı. 20 yaşındayken ben de çabucak olsun isterdim. Bugünkü kadar sabırlı değildim. 20’lerinde sabır düzenekleri pek gelişmemiş oluyor. Hatta bizim 20’lerden de farklılar. Diğer bir hayat yaşıyorlar. Yunus’un performansı düştü mü, düştü. Galatasaray’da oynamak güç. Herkesi keyifli etmek zorunda olduğun lakin memnun edemediğin bir futbol ortamındayız. Yani çok sıkıntı.”

‘’YUNUS AVRUPADA BİLİNEN BİR FUTBOLCU.’’

Adana Demirspor’dan Yunus için kendisine resmi olarak hiçbir şey gelmediğini vurgulayan Ergezen, “Sezon başı ABD ve Fransa’dan çok önemli iki teklif vardı. Daima bir ilgi, alaka var. Fakat bu kontrat görüşmelerinde bilhassa Fransa’dan isteyen kulüplerin olduğu daima yazıldı. Şunu açıklıkla söyleyeyim. Avrupa’dan bir kulüp futbolcuyu almak istediğinde öncelikle bizimle bir temasa geçiyor, ‘Bize gelmek ister mi?’ diye… Yunus da Galatasaray’ın efsane 2000 neslin bir kesimi. Avrupa’da bilinen bir futbolcu. Son iki yıldaki Adana Demirspor performansıyla futbolun gündemine gelmiş bir isim değil ki” tabirlerini kullandı.

‘’GALATASARAY İLE HİÇBİR SIKINTIMIZ OLMADI.’’

Mehmet Ayan’ın; “Yunus Akgün için Ofspor maçındaki performansı sonrası beden lisanından ‘Galatasaray’ı kafaca bırakmış’ yorumları yapıldı. Kahır büyük müydü o sırada?” sorusuna Ergezen’in karşılığı şöyle oldu: “Kontrat işinden bahsediyorsan Galatasaray’la hiçbir sorunumuz olmadı. Yunus’un zihnen Galatasaray’ı bırakacağı bir durum yok. Üç ay evvel ‘Ben Galatasaray’da oynayıp Avrupa’ya gideceğim’ diyen bir oyuncu neden bıraksın zihninde? Daha önünde en az 12-13 sene futbol mesleği olan bir oyuncu Yunus… Bazen baskı zordur. Benim baskıyı kaldırmamla senin kaldırman farklıdır. Herkesin farklıdır. Herkes tıpkı tepkisi vermez, birebir motivasyonu sürdüremez. Her insan birebir gün, tıpkı motivasyonda olmayabilir. Makus kalkmıştır, makus bir gece geçirmiştir. Olur bunlar.”

‘’ERGEZEN, YUNUS AKGÜN’ÜN MUKAVELE KURALLARI 14 MİLYON EURO.’’

Ergezen, Yunus Akgün’ün kontrat kaidelerinin açıklamada duyurulduğu üzere olduğunu vurgulayıp çıkış unsurunun 14 milyon Euro olduğunu belirtti.

Rıdvan Yılmaz hakkında da kendisine gelen resmi bir teklif olmadığını belirten Ergezen, “Unutulmasın ki, Rıdvan’ın transfer süreci bu yaz çok güle oynaya olmadı. Bu bir projedir. Bunun da ardında duruyoruz, hem ben hem de oyuncu. Biz Rıdvan’ı 5 ay sonra Türkiye’ye geri döndürmek için Avrupa’ya götürmedik. Ahmet Can da o denli. Bugün götürelim, yarın geri getirelim, hem biz he oyuncu para kazanalım. Yok bu türlü bir şey. Avrupa’ya giden oynamaya gidiyor. Hele 20’lerinin başındaysa… En az 10 yılı var önünde oralarda kalmak için. Orada kalınca hayat daha pak, daha az toksik bir ortam, daha rahat” açıklamasını yaptı.

Burak Yılmaz’a da Adana Demirspor’dan teklif olmadığını belirten Ergezen kelamlarını şöyle tamamladı: “Burak Fortuna Sittard’da yalnızca oyuncu değil. Büsbütün kulübü, projeyi sahiplenmiş durumda. Aldığı sorumlulukla, saha içi, saha dışı bütün verdikleriyle… Kulübün her şeyi diye düşünmek lazım. Fortuna Sittard’ın tamamı olmuş durumda.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı