Yükselen Çelik, Amerika pazarında büyüyor

Vasıflı Çelik kesiminin öncü şirketlerinden Yükselen Çelik, yaklaşık 2 yıl evvel ABD’nin Chicago bölgesinde kurduğu...

Yükselen Çelik, Amerika pazarında büyüyor

Vasıflı Çelik kesiminin öncü şirketlerinden Yükselen Çelik, yaklaşık 2 yıl evvel ABD’nin Chicago bölgesinde kurduğu iştiraki ‘Rising Steel’ şirketi ABD’de bilhassa kalıp dalına yönelik kıymetli bir satış hacmi yakaladı.

 

1976 yılından bu yana çelik dalında katma kıymetli eserler alanında faaliyet gösteren Yükselen Çelik, son periyotta bilhassa Amerika pazarına yapmış olduğu ihracatlarla büyümesini sürdürüyor. Yükselen’in 2 yıl kadar evvel ABD merkezli kurduğu iştiraki olan ‘Rising Steel’ şirketi, ABD’de bilhassa kalıp kesimine yönelik önemli bir satış hacmi yakalamış durumda. Amerika pazarında eserleri tanıtmayı başaran ve maksat müşterileri ile itimada dayalı münasebetler geliştiren Rising Steel’in önümüzdeki yıllarda Yükselen’in büyümesinde değerli hisse sahibi olması bekleniyor. 

Yükselen Çelik, 2019 yılında halka arz olmuş ve sonrasında süratli bir büyüme ivmesi yakalamıştı. 2019 yılı itibariyle 25 milyon dolar civarında olan satış gelirlerini 2022 yılı itibariyle 100 milyon dolara taşıyan şirket, yaptığı stok ve makina yatırımlarıyla vasıflı çelik servis merkezi kapasitesini yıllık bazda 100 bin tona çıkarmıştı. 

Yükselen; vasıflı çelik bölümünde 2009 yılında kurduğu çağdaş çelik servis merkezi, tıpkı periyotta imzaladığı distribütörlük muahedeleri ve 2013 yılında o devrin en hacimli şirketlerinden Ramateks Metal’i bünyesine katmasıyla parlayan yıldızını 2019 ‘a halka arz olarak pekiştirmişti. Kesimde birçok yenilik ve inovasyona imza atan şirket, 2022 yılında Sermaye Piyasası Şurası (SPK)dan 500 milyon TL civarında tahvil arzı onayı almış ve böylelikle Türkiye’de halka açık birinci ve tek çelik servis merkezi unvanını kazanmanın yanı sıra sermaye piyasalarında tahvil arzı gerçekleştiren birinci çelik servis merkezi olmayı başarmıştı. 

Şirketin Kocaeli ili Dilovası ilçesinde yakın vakitte üretime başlaması beklenen yeni Çelik Servis Merkezi’nin faaliyete geçmesiyle birlikte, çelik sürece kapasitesinin yıllık 200 bin tona çıkarması ve beraberinde ihracat pazarlarında daha süratli bir büyüme gerçekleştirmesi bekleniyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı