Yemen’de ani iklim değişiklikleri, gıda güvenliğine yönelik çalışmaları aksatıyor

Yemen Planlama ve Memleketler arası İşbirliği Bakanı Vaid Bazib, ani iklim değişimlerinin, Yemen’deki besin güvenliğini...

Yemen’de ani iklim değişiklikleri, gıda güvenliğine yönelik çalışmaları aksatıyor

Yemen Planlama ve Memleketler arası İşbirliği Bakanı Vaid Bazib, ani iklim değişimlerinin, Yemen’deki besin güvenliğini sağlama çalışmalarını sekteye uğrattığını belirtti.

Yemen haber ajansı SABA’ya nazaran, Bazib, Katar’ın başşehri Doha’da düzenlenen BM En Az Gelişmiş Ülkeler 5. Konferansı kapsamındaki bir aktiflikte sürdürülebilir kalkınmanın desteklenmesiyle ilgili konuştu.

Yemen’in büyük iklim şokları yaşayan ülkeler ortasında yer aldığını ve iklim değişikliğinin tesirleriyle çabada en zayıf ülkeler sıralamasında 30’uncu sırada yer aldığını kaydeden Bazib, “Büyük ve ani iklim değişiklikleri, tarım yerlerini etkileyen çölleşme ve kuraklığın yanı sıra sel ve su baskınları ülkede besin güvenliğini sağlama çalışmalarını sekteye uğrattı.” tabirini kullandı.

Bazib, Yemen hükümetinin, doğal afetlere karşı koymak, çölleşmeyle çaba ve kuraklığın tesirlerini azaltmak için bir acil durum planı hazırlayarak iklim değişikliğinin tesirlerini aza indirmeye çalıştığını aktardı.

BM’nin datalarına nazaran, Yemen’de 2021 sonu prestijiyle, savaş nedeniyle 377 bin insan ölürken, iktisatta de 126 milyar dolar ziyan edildi.