Sevda Ede

Sevda Ede


Mülteci Kadınların Yaşadığı Zorluklar!

11 Aralık 2020 - 01:21

Mülteci kadınların yaşadığı zorluklar !
Hayat kadınlar için bir kere zorken onlar için İki katı zordur.   Belki sizin gözünüzde canlandırmayacağım onların çektiği zorlukları, sıkıntıları ve verdikleri yaşam mücadelelerini. Anlatamayacagım. Ama yinede değinmek istiyorum. Toplumumuzun kanayan yarasıdır kadın.Birkaç mülteci kadınla konuşma fırsatım oldu. Onlardan yaşadıkları sorunları anlatmalarını istedim, başladılar anlatmaya. En çok gururlarına dokunan namuslarıydı. Yaptıkları işte aldıkları iğrenç tekliflerle, bir ev kirasını dahi sorduklarında onlara yönetilen sorularla ve onlara yapılan ağır ithamlarla hayatın zorluklarını yaşamak zorunda kalıyorlar. Onnlar anlatırken ben yutkundum. Çünkü bende bir kadındım ve bu yarın benim de başıma gelebilirdiKendi milletim  bunları bana da yapılabilirdi. İş imkanları olmadığı için kâğıt toplayarak yaşamlarını devam ettiklerini belirttiler. Bu işte dahi ne sağlık nede namus konusunda kendinlerini muhafaza edebiliyorlardı. Kız çocuklarının yaşadığı zorlukları anlattı.12, 13 yaşlarındaki kız çocuklarına taciz ve tecavüz edildiğini söylediler.Kan dondurucu bilgilerdi bunlar. Gözlerinden okunabiliyordu yaşadıkları zorluklar, çektikleri çileler. Şimdi ise size sahranın yaşam mücadelesini anlatıcam. Sahra 14 yaşında dünya güzeli bir kız. Işıl ışıl parlayan ve  güzel gözleri var. Ki insan bakmaya kıyamıyor. Sahra 10 yaşındayken ailece Türkiye’ye gelmişler. Babasını kaybetmiş , annesi ise çok hasta bir kadın. Abisi ile birlikte tutunmuşlar dünyanı çapına ."1 gün sabah 8 den akşam 9 kadar bulaşık yıkattırıldı. Bugünün parası ile 30 TL karşılığında 13 saat boyunca çalışmak zorunda kaldım. Sonra oranın patronu taciz etmeye başladı ve ben arkama bakmadan kaçtım. Biz ister miydik ülkemizi terk edip gelip buraya yerleşmeyi? Ama elimizden gelen bir şey yok."deyip yanağından yaşları süzülmeye başladı  ve o an anladım ki insanlık yavaş yavaş ölüyordu. Bunun için kadınlar için savaş vericeğim, yenilsem bile vazgeçmeyeceğim.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Fatma tunçay
  1 yıl önce
  Sahra gibi bir-çok kız çocuğu aynı şeyleri yaşadı ve hala yaşamaya devam ediyorlar, bizde kulaklarımızı çığlıklara gözlerimizi zülme kapadıkça, bu zülüm bitmeyecektir. Ellerine sağlık çok güzel kaleme almışsın.
 • Zeliha EDE
  1 yıl önce
  Kaleme aldığınız yazıyı ilk okuduğumda! açıkçası çok heyecanlandım, çünkü kadın olmak hepimizin kanayan yarsı ve bu yara durack gibi görünmüyor, yazınız beni çok etkiledi, Miss ede.