SERHAT KARTAL

SERHAT KARTAL


BİR NEFES BİN HAYAT

07 Mayıs 2020 - 17:24

Şüphesiz ki hepimiz birer çocuk olarak doğduk. Her birimiz farklı coğrafyalarda farklı ailelerde büyüdük. Ama hepimizde ortak olan bir şeyler var merhamet, sevgi, tebessüm. Kimimiz şanslı doğduk kimimiz daha hüzünlü . Evet bunları ancak belli bir olgunluğa geldiğimizde idrak ettik ve kendi çocuğumuz, kardeşimiz, yeğenimize baktığımızda "Bizde böyle mi büyüdük, yaşadık?" diyoruz. Her çocuk şanslı değildir tıpkı lösemi, otizm, kas erime hastalığı (Duchenne Müsküler Distrofi) vb olan çocuklar gibi.

Hiç böyle bir çocuğun yanına gittiniz mi? Onlarla konuştunuz mu? Ailesini merak ettiniz mi? Eğer böyle bir şansınız olursa bundan alacağınız çokça hayat dersi vardır. Sizin çocuğunuz için önemsiz olan bazı şeyler göreceksiniz ki orda o çocuk için ne kadar paha biçilmez bir şey oluveriyor onu tahayyül bile edemeyiz. Nev-i beşer ne garip ki bazı şeyleri kaybetmedikçe bize verilmiş ne kadar lezzetli bir nimet olduğunu bilmiyoruz. Bu hataya düşmeyelim sakin yere geçip kendimizle biraz konuşalım.

Bakın Bediüzzaman Said-i Nursi ne diyor:

"Masum çocuklara ve masum gibi ihtiyar hastalara bakan ve hizmet edenlerin hakkında uhrevî büyük bir ticaret olduğunu; ve o nazik çocukların hastalıkları, ileride hayat-ı dünyanın dağdağalarına tahammül için birer şırınga-i Rabbaniye olduğunu; ve o şırıngalardan gelen sevab ve ücret, onlara bakanların ve bilhâssa vâlidelerinin defter-i a'maline yazıldığını; ve bu hakikatın ehl-i hakikatça meşhud olduğunu; ve bilhâssa ihtiyar peder ve vâlide ve akraba gibi ihtiyarların dualarını almak, âhiretin saadetine medar olduğunu; ve onlara bakanların da, ileride kendi evlâdlarından aynı vaziyeti göreceğini ve bakmadıkları cihetle, neticede azab-ı uhrevî olduğu gibi, dünyaca da çok felâketlere maruz kaldıkları ve kalacakları vukuat ile sabit olduğunu; ve akrabası olmazsa bile, yine onlara bakmak İslâmiyetin iktizasından olduğunu gayet kat'î isbat eder."

Biz nev-i beşer olarak bir cüzzi irademiz var. Bize düşen vazife o çocuklara destek olmak, onlara yalnız o olmadığını söylemek, onların sesi olmak. Eğer bunları başarırsak her şey daha güzel olacak. Unutmayın her çocuğun yaşama, öğrenme, eğlenme, sevilmeye,sevmeye hakkı vardır. Yeter ki biz onların yanında olup o güveni, ortamı onlara aşılamamız. Eğer bunu başarırsak göreceksiniz ki hepimizin hayatı daha güzel olacak.

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Emine Demir
  1 yıl önce
  Çocuk yaşarsa, çocuk mutlu olursa, dünyanın bir işlevi olur, dünyanın bir düzeni olur. Kalemine sağlık güzel özetlemişsin.
 • Serhat KARTAL
  1 yıl önce
  Teşekkür ederim.
 • Mehmet Çetin
  1 yıl önce
  Dilinize sağlık
 • Serhat KARTAL
  1 yıl önce
  Teşekkür ederim
 • Emine Tarhan
  1 yıl önce
  Aynen herkes sağlıklı dogamıyor.Bu durumu yaşamak kadar bu durumdan etkılenenler de çok kotu durumda en başta aile buyuk bir sorumluluk düşüyor.Onları anlamak anlatmak bızım elimizde
 • 1 yıl önce
  Her şey çok güzel olacak