Semra Taş

Semra Taş


Korona ve Ramazan

05 Mayıs 2020 - 15:31

2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 yani korona zaman içerisinde tüm dünyaya yayılarak toplumsal hayatta büyük değişim ve dönüşümleri de beraberinde getirmiştir. Korona tüm insanların gündelik hayat pratiklerinde bir ritim bozukluğu meydana getirmiştir. Koronadan önce belli bir sistemle ve ritim içinde yapılan gündelik hayat pratiklerimiz koronadan sonra bir sekteye uğramıştır. Şöyle ki;artık her sabah gideceğimiz bir okulumuz,sabit yemek saatlerimiz ve yetişmemiz gereken bir otobüsümüz yok. Gündelik hayatımızı sekteye uğratan korona daha pek çok alanda etkisini hissettirmektedir. 

Korana virüsten nasibini alan diğer unsur da müslümanlar için oldukça önemli olan Ramazan ayıdır. Korona hayatın pek çok alanında etkili olduğu gibi Ramazan ayındaki oruç ibadetinde de ritmi bozmuştur. Koronadan önce Ramazan ayı sürecinde daha fazla bir arada bulunmaya özen gösteren insanlar artık bir arada bulunmanın korkusu ile yaşamaya başlamıştır. Korona Ramazan ayı içerisindeki ibadetlerin uygulanma şeklinden iftar sofralarına kadar her alanda varlığını hissettirmektedir. Daha evvel cemaat ile kılınan teravih namazı korona tedbirleri kapsamında artık toplu olarak kılınmaması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Yapılan iftar davetleri artık yapılmamaya ve koronadan önce daha çok kadınların bir araya gelerek yaptıkları cüz okuma ibadetini artık bir arada yapılamamaktadır. 

Korona ile birlikte yaşanan bu Ramazan ayında insanlar artık teravih namazlarını evlerinde kılmakta,iftar davetleri yapılamamakta ve kadınlar daha önce hep birlikte yaptıkları cüz okuma ibadetini evlerinde tek olarak evlerinin içinde yapmaktadırlar. 

Bugün içinde bulunduğumuz Ramazan ayı daha önce gördüğümüz Ramazan aylarına hiç benzememektedir. 

Birlikte iftar soflarına oturduğumuz insanlarla şu an bir metre aralıklı durarak ramazan ayının sembolü olan pide almak için sıra bekliyor ya da pidelerimizi evimizde yapmaya başlıyoruz.

Paylaşma ve birliktelik ayı olan Ramazan ayı korona ile birlikte artık eskisi gibi yaşanmamaktadır. İnsanlar artık sosyal mesafe kurallarına uyarak ramazan ayının gerekliliklerini yapmaya çalışmaktadır. 

Varlığını insan hayatının hemen her alanında hissettiren korona müslümanlar için belki de en büyük etkiyi Ramazan ayında hissettirmektedir. 

Şimdi ki günlerde artık hepimiz geçmişteki Ramazanları özlem çekerek anıyoruz. “Geçen sene olsa şu an teravih kılıyordum” “ Geçen sene olsa şu an hep birlikte iftar yapıyorduk” gibi söylemlerle ilk kez böylesine geçirdiğimiz Ramazan günlerini atlatmaya çalışıyoruz. 

Paylaşma,bereket,yardımlaşma ve ibadet ayı olan Ramazanı artık biraz daha özel hayata sıkıştırılmış bir şekilde yaşamaya başladık korona sebebiyle. Böylesine kutsal bir ay içerisinde hüzünlü bir şekilde bulunan insanlar artık eski günlerine kavuşmak için dua etmektedirler. 

Bizi her anlamda sekteye uğratan korona dini pratiklerimizin uygulanmasını da değişime uğratmıştır. 

Bu süreçten sonra ne olur bilinmez ama bu şekilde geçen bir Ramazan ayını insanlar kolay kolay unutamayacaklardır.

Selametle..

YORUMLAR

  • 0 Yorum