Rahime Demir

Rahime Demir


YENİ NESİL BÜYÜYORMUŞ

07 Mayıs 2020 - 02:02

Yeni nesil büyüyormuş...

Ben bu cümleyi duyalı tam beş sene oldu. Tabi ondan önceki yıllarda da çok duymuşumdur ama işte insan aklı tıpkı nesil gibi zamanla büyüyor gelişiyor hatta değişiyor bile. Benim de yeni aklımın anlam vermesi için şekil aldı kendi benliğimde. Neymiş yeni nesil kötü alışkanlıklar doğrultusunda büyüyor ve şekil alıyormuş. Şaşırdığım tek nokta "yeni nesil biribirine bir şeyleri dayatarak mı şekilleniyor yoksa yine büyüklerin düşünceleri ve hareketleri doğrultusunda mı şekilleniyor? " Buna bir türlü karar veremedim. Çünkü büyüklere sorarsanız hayır onlar medyanın, bilmem kendi yaşıtlarının verdiği olumsuzluklar doğrultusunda şekil alır cümlelerini duyarsınız fakat aynı soruyu yeni, gelişmekte olan nesle sorsanız ki eminim onlardan da farklı şekilde cevap alacaksınız haklı olarak. Düşünceleri; büyüklerinin verdiği ahlaka, kültüre ya da başka şekiller doğrultusunda şekillediklerini dile getireceklerdir. Evet ben de bu düşüncedeyim, sonuçta bir birey doğarken kendi akranlarından çok ailesiyle beraber yaşar, daha sonra sosyal hayata geçişinde akranlarının yani sıra yine bir aile, bir öğretmen ya da bir patron baskısı ve bunların hepsinin düşünceleri yine o bireyin üzerinde etkili olacaktır.

Peki bu kadar etki varken neden hep yeni nesil suçlanır ki?
Ya da neden sadece olumsuz yönler gözönünde bulundurulur?

Bir bireyin olumsuz bir şekilde gelişip büyümesi ya da ona dayatılan farklı düşünceler, bütün toplum üzerinde büyük yankı oluşturacaktır eminim. Çünkü bireyler bir araya gelerek toplumu var eder ve toplum da bu doğrultuda ondan etkilenmiş olacaktır bunun hepimiz de farkındayız. Gelişmekte olan yeni nesil; başta teknoloji olmak üzere birçok yeni üretim elde etmektedir, tabi bunların illaki yan etkileri olacaktır fakat dediğim gibi bunun yanında olumlu birçok yanı da vardır. İnsanlar gelişerek toplumda ister istemez şekil almaktadır iyi veya kötü; çünkü değişim yaşayan bir kültür, bir toplum, bir hayat var.

Ne diyordu Herakleitos; "değişmeyen tek şey değişimin kendisidir." diye böyle bir söz üzerine daha yeni nesil değişmiş lafı gerçekten üzücü. Çünkü o kadar değişen şey varken neden sadece nesil göz önüne alınır ki? Tamam alınır göze batıyor da olabilir ama peki bir ülkenin kalkınması için sizce bu değişim önemli değil midir? Unutmayalım "Hiçbir değişim kendiliğinden olmaz. "Öyle değil mi? Bunu değişim yaşayanların kendisi çok iyi bilir ve bu değişimin önemi gözönüne alındığında dahi büyük yolların kattedildigi kendiliğinden görülecektir zaten. Büyüklerimiz sürekli aynı perspektifle bakıyorlar olaya o yüzden var olan olumlu değişimleri görmemektedirler. Evet görmeleri zor olabilir eleştiri yapamaya açıklar fakat eleştiri alacak kadar eleştiriye açıklar mı o muamma. Çünkü geliştikleri zamana kıyasen var olan statüler, aile içi roller toplumda edinildiği yerler ya da kültürün değişikliğinin baş göstermesi onlar için kabul edilecek bir şey değil fakat dediğim gibi "hiçbir değişim kendiliğinden olmaz."
Birgün bu değişime olumlu bakılması dileğiyle...
Kalın Sağlıcakla..

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Serap demir
  1 yıl önce
  Canım kardeşim harika bir yazı olmuş yürüdüğün yol gül bahçesi olsun insalh ayağına dikenler batmasın ki engeller seni yildirmasin başarılarının devamını dilerim yeni nesil
 • Rahime Demir
  1 yıl önce
  Çok teşekkür ederim hepinize yanımda olduğunuz için
 • Rahime Demir
  1 yıl önce
  Çok teşekkür ederim canım benim desteğiniz için minnetarım
 • Leyla ölmez
  1 yıl önce
  Bu yazıyı okuyunca geleceğin köşe yazarı beliriyor gözlerimin önünde ve o sensin minik kuş karanlığın içinde parlayan yıldız gibi ve eminim bunun devamı da gelecek.. harikasın gurur duyuyorum seninle yeni neslin ışığı olacaksın bunun için de çok mutluyum ☺️☺️
 • AYŞE ÜNLÜ
  1 yıl önce
  Emeğine Sağlık canım
 • Hay_Zel
  1 yıl önce
  Çok doğru ve yerinde bir yargı, hic kimse kendini suçlamıyor sucu başkasında buluyor. Ebeveynler de aynen böyle yapıyor: kendi sahip olduğu kötü alışkanlıkları terketmek çocuğuna iyi örnek olmak yerine onları suçluyorlar. Ben yaptım o yapmasın diyor, oysaki çocuğun onu örnek almak istediğini umursamıyor bile ve böylece daha kötüye gidiyor durum. Hic kimse hic bir şeyi değiştirmek için uğraşmıyor sadece varolan durumdan yakınıp duruyor.