Ömer Faruk Elmas

Ömer Faruk Elmas


NEDEN SPOR ?

01 Şubat 2021 - 20:06

     Herkes bir şekilde bir yerlerden  mutlaka spor yapmalısın diye bir çok söz duymuştur.

Peki neden spor yapmalıyız aslında bunun cevabı çok zor değildir.

 

     Sağlıklı ve disiplin bir yaşam tarzı için spor yapmak gereklidir. Düzenli spor yapan insanların,bağışıklık sistemleri daha güçlü ve hastalıklara karşı daha dirençlidir. İleride oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçebilmek için genç yaşta düzenli bir şekilde spor yapılmalıdır.

Aynı zamanda spor yapan insanların güzel bir fiziğe, disiplinli bir hayata, düzenli bir beslenme alışkanlığına, daha güçlü kas yapısına, ruhsal olarak kendinizi daha iyi hissetmenize, motivasyonun artmasına ve düzenli bir uyku alışkanlığın oluşmasını sağlar.


Düzenli bir spor alışkanlığı için...

 

     Öncelikle bir spor branşı seçmelisiniz.

 

    Genel olarak ilgi duyduğunuz yapmaktan hoşlandığınız bir branş olabilir. (Yüzme, yürüyüş, koşu, fitness.) V.s bu sizin yaptığınız spordan daha fazla zevk almanızı ve daha fazla motive olmanızı sağlar.

 

     

      Kendinize hedefler belirlemelisiniz.

 

     Haftada kaç gün kaç saat vakit ayıracağınızı spordan beklentilerinizi belirlemelisiniz.Böylece daha disiplinli, yüksek bir motivasyon ve özgüvenle odaklanmış bir şekilde sporunuzu aksatmadan belirlediğiniz hedefler doğrultusunda sporunuza devam edeceksiniz.

 

 

     Sporla birlikte beslenme alışkanlığında edinmelisiniz.

      
     Lif değeri yüksek daha doğal ürünler tercih etmelisiniz. Zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Sağlıklı bir bir yaşam tarzı için sporun yanında beslenme alışkanlığı beraberinde hedeflerinize daha hızlı ulaşmanızı sağlayacaktır.

 

 

      Uzman bir kişiden yardım almaktan kaçınmayın.

 

      Nasıl her şeyin bir uzmanı varsa sporunda uzmanları vardır. Yapacağın sporla ilgili bir antrenör veya spor koçundan yardım almakta her zaman fayda vardır.

 

            Müzik dinleyin.
 

       Spor esnasında dinleyeceğiniz müzikler motivasyonunuzun artmasına sebep olur. Böylelikle spordan en fazla verimi almanızı sağlar.

 

sağlıklı ve düzenli bir yaşamın anahtarı spordur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Özge
  8 ay önce
  Ömer hocam kaleminize sağlık tüm hastalıkların sebebi aslında hareketsiz yaşamdan kaynaklanıyor
 • Ali
  8 ay önce
  Emeğinize sağlık hocam çok verimli bi yazı olmuş devamını bekliyoruz