Nisanur Demirkol

Nisanur Demirkol


GÖÇMENLERİN SAVAŞI

04 Mayıs 2020 - 17:34

Dünyanın gündemi Covid-19 olunca, bu virüsün büyük devletleri etkisi altına almış olmasının daha önemli bir sorun olduğunu düşünüyor olacağız ki; mazlum insanları, göç eden insanları, mülteci kamplarında yaşayan insanları, iki ülke sınırı arasında kalan insanları unuttuk. Korona virüsün etkisi sadece önemli ülkeleri ve insanları etkiliyormuş gibi hareket edip mültecileri, göçmenleri hiçbir şekilde etkilemiyormuş gibi düşünmemizi sağlayan şey ne?
Birçok göçmen şu an nasıllar, ne yapıyorlar, virüsle nasıl baş ediyorlar, tüm dünyanın elde etmek için çabaladığı maskelere ulaşabiliyorlar mı? Bunları bilemiyoruz çünkü gündemde değiller.

Virüsten korunmak için alınması gereken önlemleri alabiliyorlar mı?, ellerini sabunla yıkayabiliyorlar mı ya da içebilecek yeterince suları var mı? Mülteci kamplarında virüse yakalanan birkaç kişiden dolayı bazı kamplar karantinaya alındı. Peki karantina şartlarında insanlar hayatlarını nasıl idame ettirebiliyorlar, bizim karantinada yaşadığımız gibi yaşayabiliyorlar mı, ‘sosyal mesafelerini’ nasıl koruyabiliyorlar?

İşte bunları çok az bilebiliyoruz ya da çok fazla bilgimiz olsa da görmezden gelmeye başlıyoruz. Çünkü biz onların yerinde değiliz. Göçmenleri her ne kadar görmezden gelirsek gelelim onlar her zaman gündemimizin ortasındalar. Ne kadar onları ötekileştirsek de “ onlar biraz biz, bizde biraz onlar değil miyiz?” Kamplar virüsün yayılması için ideal bir alan olduğu belirtiliyor iken mültecilere yardım etmemiz gerekemez mi? Mülteci kamplarında salgının yayılmasını önlemek için kamplar boşaltılabilir ya da sağlık hizmeti konusunda yardımlarda bulunulabilir. Maskeler, dezenfektanlar dağıtılabilir.
En azından bu konuda yardım edilirse az da olsa sağlık haklarına kavuşmuş olacaklardır. Din’i, dil’i, ırk’ı mezhepleri bir kenara bırakıp insanlık namına yardımlaşmaya ve farkındalığa erişebiliriz.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Fahriye
  1 yıl önce
  Can pazarının yaşandığı şu günlerde başka canları düşünebilmek, onların derdini dert edinmek büyük insanlık örneği. Kaleminize sağlık sayın DEMİRKOL :)
 • Başir
  1 yıl önce
  Cok güzel olmuş ellerinize sağlık
 • Şafedino
  1 yıl önce
  OnCeLiKle GuZEl Tbirik edirem