Nisanur Demirkol

Nisanur Demirkol


COVİD_19 İLE DAYANIŞMA

26 Nisan 2020 - 20:15

Covid_19 diğer adıyla korona virüsü. Aralık 2019 yılında Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan bu virüs kısa zamanda dünyayı etkisi altına almayı başardı. İnsanlarda solunum yolu enfeksiyonu oluşturarak ölüme kadar götürebilen korona virüsü ilk başlarda önemsenmemişti.  Bu durum Çin’i aşıp diğer ülkelerde de yayılmaya başlayınca önem arz ederek evrensel bir durum olduğu kanısına varıldı.
Toplumların neredeyse tamamını etkisi altına almış olan korona virüsüyle müdahale kapsamında onlarca tedbir ile karşılaşıyoruz.
“Evde Kal'lar”,
İş yeri kapatmalar,
Seyahate getirilen kısıtlamalar…
Peki herkes bu tedbirlere riayet edebilecek mi?
Bir iş yerinin çalışmaya ara vermesi o kadar kolay mı?
Bir iş yerinden kaç aile yemek yerdi sizce? Veya kaç aile aç kalacaktı?
İşte bu soruların cevabını yine birlik ve beraberlik konusunda bütün milletlere örnek teşkil eden Türk insanı verdi.
Urfa halkının bir kısmı bu zor dönemde her ne kadar tedbirlerini almış olsalar da çalışmak zorunda oldukları için dışarı çıkıyorlar. Çalışmak zorunda olan insanlarda iki büyük korku oluşuyor “açlık ve hastalık”. Böyle bir durumda onlar için iş yerini kapatmak söz konusu dahi olamaz. Eğer kapatırlarsa ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli olan dayanağı bırakmış olurlar ve ihtiyaçlarını karşılayamazlar. Günü birlik çalışan vatandaşlarımız ise virüs sebebiyle iş bulamayıp bu iki büyük sorunla karşı karşıya kalıyorlar. Onların bu sorunlarla az da olsa baş edebilmeleri için Devletimiz ve Milletimiz sosyal dayanışma platformlarının oluşturulması için gerekli özveriyi gösteriyorlar. Bizim ülkemizin en güzel yanı da bu olsa gerek; zor zamanlarda birlik ve beraberliğimizi kanıtlayarak gerekli özeni gösteriyor oluşumuz.
Urfa halkı da bu zor günlerde sıkı bir dayanışma içerisine girip çoğu STK kurum/kuruluşlara yardımlar gönderiyorlar ve kendi çevresinde bulunan insanlara da destek oluyorlar. İşte bu noktada Urfa halkının mayasında bulunan bir hadis kulaklarımızda yankılanıyor.”Komşusu açken tok yatan bizden değildir.“ Eminim ki bu zor günleri atlatmamızda ki önemli noktalardan biride birlik ve beraberliğe olan bağımızın kuvvetli olmasıdır.
Beraberliğe olan inancımızın daim olması dileğiyle. Sevgiyle kalın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum