Nasrettin Baykara

Nasrettin Baykara


ENFLASYON

04 Temmuz 2020 - 00:00


      Haziran ayı enflasyon verileri açıklandı ve enflasyonun Haziran ayında yüzde 1,13 arttığı, yıllık bazda ise yüzde 12,62 olduğu duyuruldu. Öte yandan TÜİK’in hesapladığı enflasyon rakamları gerçek durumu ne kadar yansıttığı tartışma konusu oldu,öncelikle enflasyonun ne demek olduğu ile başlayalım. 
      Enflasyon, bir ekonomideki seçilmiş mal ve hizmetlerin ortalama fiyat seviyesinin belli bir süre içinde arttığını gösteren niceliksel bir ölçümdür. Genellikle yüzde olarak ifade edilen enflasyon, bir ülkenin para biriminin alım gücünde bir düşüş olduğunu gösterir. Bu alım gücü kaybı, halkın genel yaşam maliyetini etkileyerek ekonomik büyümede yavaşlamaya neden olur. Ekonomistler arasındaki görüş, bir ülkenin para arzındaki büyümenin ekonomik büyümeyi geride bırakması durumunda sürekli enflasyonun gerçekleştiği yönünde.Bununla mücadele etmek için de merkez bankası gibi bir para otoritesi enflasyonu izin verilen sınırlar içinde tutup ekonominin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlamak adına gereken tedbirleri almakla yükümlüdür.
   Son yıllarda vatandaşlarımızın alım gücünde ciddi düşüş yaşandı, insanlar pazara gidip pahalılıktan dolayı eli boş dönüyor ama TÜİK verilerine göre enflasyon %12,62 eğer geçen yıl bu ay 100 liraya aldıklarınızı bu yıl 112,62 liraya alabildiğinize inanıyorsanız, AKP yönetiminin açıkladığı 12 aylık enflasyonun %12,62 olduğunada inanabilirsiniz... Pinpon topu hariç..! 
Tercih sizin...

YORUMLAR

  • 1 Yorum