Muhsin Çiçek

Muhsin Çiçek


TOPLUMSUZLAŞMA

28 Mayıs 2020 - 00:44

TOPLUMSUZLAŞMA
    Toplumsal hayatın, birliğin ve beraberliğin bittiği,  insanların bireysel hayata girdiği ve bireysel hayatın dahi kısıtlandığı bir zamandayız. İnsanların birbirinden kaçtığı, birbirine su-i zan ettiği bu vakitlerde, insan olarak kalmak çok zorlaşmış desek yeridir.
İnsan, dış dünya ile fazla alakadar olup kendi iç dünyasını unutmuştur maalesef. Gerçek hayattan uzaklaşıp sanal bir dünyada veya internet aleminde bir arayışa girmiş durumdadır. Kendini geliştirmeyen, okumayan, araştırma yapmayan, iletişimde sıkıntı yaşayan bir insandan sağlıklı birey olmasını beklemek, topluma bir şeyler kazandırmasını beklemek öngörülebilir değil.
​​​​​
Yakınındaki insandan bihaber olan bireyler sosyal medyada arkadaş arar vaziyette. Doğallık yerini yapaylığa, fikirler yerini sanal ortamdan edinilen bilgilerden alıyorken, toplumdaki iletişimsizliğin acınası duruma gelmemesi ne çare. Ne demeli ki bu duruma? Toplumsal ortamdaki fiziksel ilişki ve sohbetlerimiz bir yana bireysel olarak ta kendimize vakit ayırmak dahi teknolojiyle ortadan kalkmış diyebiliriz. Lüzumsuz, fuzuli işler ile uğraşırken kendimizi, çevremizi ve yaşamayı öğrenemedik mi? Ne beyan-ı hale ne de işitmeye takatimiz var. Öyle müşkül durumdur ki kendi iç sesimizin dahi kararsız bir vaziyette olduğunu görüyoruz. Sosyal medyanın, internet ve teknoloji aleminin bizi frikirsizleşmenin doruk noktasına getirdiği ve maalesef kendi hür irademizin de etkisini göz ardı edemeyiz. Sanal düzenin insanın günlük yaşamına yansıması bireyleri toplumda uçurumlara sürüklemiştir. 
    Aslında her şey açık ve net bir vaziyette görünürken hayatı kendimiz zorlaştırmadık mı? Peki çözüm ne olmalı diye soralım kendimize? 

YORUMLAR

  • 3 Yorum