Muhammet Reşat Demir

Muhammet Reşat Demir


SURİYELİLER HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR!

13 Temmuz 2021 - 13:46

29 Nisan 2011 tarihinde can derdine düşen ve savaştan kaçmak isteyen birçok Suriye vatandaş, Hatay'ın Yayladağı ilçesindeki Cilvegözü sınır kapısına yöneldi. Bu Suriye'den Türkiye'ye kitlesel göçün ilk adımıydı. İlk göçler, Türkiye’de Hatay'a yöneldi. 2011 yılındaki göç, 10 bin kişi ile sınırlı kaldı. İlerleyen yıllarda 10 bin kişiyle kalmayıp Türkiye’nin dört bir yanına dağılan Suriyelilerin sayısı Ocak 2021 itibarıyla Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin sayısı 3.688.238 kişi olarak kayıtlara geçmiştir. Bu dağılma ve çoğunluktan dolayı vatandaşlarda rahatsızlık ve huzursuzluk duygusu uyandırmıştır. Çünkü her ne kadar da yaşadıkları ülkelerine, şehirlerine hatta mahallelerine normal göçler olsada bu aşırı çoğunluk durumu olumsuzluk duyguları ortaya çıkarmıştır. Bu olumsuz durum yerel halkla kalmayıp medya ve sosyal medya araçlarını kullananlarında Suriyeli göçmenleri karalamaya çalışmasına  yol açmıştır. Nasılsa "deli bir taş kuyuya attı" düşüncesiyle herkesin doğru bildiği şeyleri göz boyama yöntemleri ile insanlara yanlış bilgi olarak sunmaya çalışmışlardır. Bundan dolayı Suriyeliler hakkında “doğru bilinen yanlışlar” düşüncesi dilden dile dolaşıp ortaya çıkmıştır. Bu doğru bilinen yanlışların bazıları ve gündemde olanları şunlardır:

1- YANLIŞ: Suriyeliler devletten maaş alıyor. 
DOĞRU: Suriyelilerin devletten maaş aldığı iddiası, ulusal bir gazetenin köşe yazarı ile bağımsız bir milletvekili tarafından Türkiye’de olmayan bir üniversitenin olmayan bir tezi kaynak gösterilerek ortaya atıldı. İddiaya göre Yavuz Sultan Selim isimli üniversitede hazırlanan bir tezde Suriyelilerin kişi başı 895 lira maaş aldıklarının yazdığı söylendi. Türkiye’de Yavuz Sultan Selim isminde bir üniversite olmadığı gibi devlet şimdiye kadar hiçbir zaman kendi bütçesinden Suriyelilere aylık bağlamamıştır. Türkiye’de Geçici Koruma veya Uluslararası Koruma altında olan ve belli kriterleri sağlayan kişilere, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve ismi Sosyal Uyum Yardımı olan aylık 155 lira destek verilmektedir. Bu para Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin hepsine değil sadece belli kriterlere sahip kişilere verilmektedir. Bu paranın ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırılmasına Türk Kızılay’ı, KIZILAY KART sistemi ile aracılık etmektedir.

2- YANLIŞ: Suriyeliler memur olarak işe alınıyor.
DOĞRU: İlk olarak 2015 yılında sosyal medyada anonim bir hesap üzerinden ortaya çıkan iddiaya göre 100 bin Suriyelinin KPSS aranmaksızın kamuya memur olarak atanacağı öne sürüldü. Bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından “Resmî gazetede yayınlandı” ifadesi ile zaman zaman yeniden paylaşılan iddia gerçeği yansıtmamaktadır. Hangi kuruma kaç memurun alınacağı her kurumun kendi internet sitesinde duyurulmaktadır. Ne resmî gazetede ne de kurumların internet sitelerinde şimdiye kadar bu yönde bir ilana ulaşılamamıştır. Ayrıca 657 nolu Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesine göre yabancıların “memur” olma hakları yoktur. Memur olmanın ilk şartı Türk vatandaşı olmaktır.

3- YANLIŞ: Suriyeli esnaflar vergi vermiyor.
DOĞRU: Facebook kullanıcıları arasında oldukça yaygın şekilde paylaşılan iddiaya göre Suriyeli dükkân sahiplerinin vergiden muaf olduğu ve  belediyeler tarafından denetlenmediği öne sürülmekte. Vergi denetimi illerde ve ilçelerde yetkili olan vergi müdürlüğüne bağlı personel tarafından yapılmaktadır. Her ticari işletme vergi ödemekle yükümlüdür. Kaçak olarak çalıştırılan veya vergi vermeyen bir işletme varsa bu onlara verilen bir haktan dolayı değildir. Suriyeli esnafların vergi konusunda ne bir muafiyeti ne de bir ayrıcalığı vardır. Nasıl ki Türk vatandaşı bir  esnaf iş yeri açtığında ticaret/esnaf odasına kayıt yaptırıyor, yazar kasa alıp fatura kesiyorsa, Suriyeli ya da diğer yabancı esnaflar için de aynı durum geçerlidir. Kaçak olarak işletilen kafe, bakkal, market veya giyim mağazasının vergi vermiyor olması Suriyelilere sağlanan bir ayrıcalıktan dolayı değil, o işletmenin kaçak olmasından dolayıdır.

4- YANLIŞ: Suriyeliler çalışma izni alıp istedikleri yerde çalışabiliyor!
DOĞRU: Bir yabancının Türkiye’de çalışabilmesi için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan o kişiye ait bir çalışma izni verilmiş olması gereklidir. Çalışma izni, çalışmak isteyen yabancı tarafından değil, yabancı çalıştırmak isteyen işveren tarafından alınmaktadır. Bir yabancının çalışma izni alma yetkisi yoktur. Yabancı kişi için alınan çalışma izni sadece o işyeri için geçerlidir, bütün işyerlerinde geçerli değildir. Kişi, o iş yerinden ayrıldığı zaman çalışma izni de iptal olur. Yeni bir yerde çalışmak isterse yeniden izin çıkarılması gerekir.

5- YANLIŞ: Suriyeliler istediği üniversiteye sınavsız giriyor!

DOĞRU: Devlet ya da özel üniversiteler öğrenci alırken, Türk öğrenciler için ayrı, yabancı öğrenciler için ayrı şartlar istemektedir. Bir Türk öğrencinin üniversiteye yerleşebilmesi için Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girmesi ve belli bir puanı almış olması gereklidir. Yabancı öğrencilerin devlet üniversitesinde okuması için ise her üniversitenin kendi yaptığı Yabancı Öğrenci Sınavına girmesi gereklidir. Özel üniversiteye girmek isteyenlerse üniversitelerin kendi belirlemiş oldukları şartlara uymak zorundadırlar.

"İnsanlar sadece bu karalama çalışmalarıyla kalmayıp bunlardan ziyade birçok kötü sözler, kötü laflar ve ellerinden geldiğince iyilikten başka kötülük yapma zihniyetindedirler. Şunu unutmayalım ki sadece bu dünyada Suriyeliler göçmen değil; Bu dünyada “Hepimiz Göçmeniz” bu zihniyetle insanlar yaşarsa dünya daha güzel bir yer olur."

"Ben Urfa Yazar Gazatesi Köşe Yazarı Harran Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 2. Sınıf Öğrencisi Muhammet Reşat DEMİR. Haberimi okuyan herkese teşekkür eder şükranlarımı sunarım. Bir sonraki haberimde görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın."

https://multeciler.org.tr/
https://multeciler.org.tr/suriyelilerle-ilgili-dogru-bilinen-yanlislar/
https://www.raporlar.org/suriyelilerle-ilgili-dogru-bilinen-yanlislar-kitapcigi-multeciler-dernegi/