Muhammet Reşat Demir

Muhammet Reşat Demir


ŞANLIURFA'DA TÜRK VE SURİYELİ KADINLARIN BİRLİĞİ VE BERABERLİĞİ (KNİTTİNG FOR HOPE PROJESİ)

21 Temmuz 2021 - 16:33

Şanlıurfa’da Knitting for hope adlı proje ile bir küme genç gönüllünün düzenlemiş olduğu eğitimle amigurumi oyuncak yapmayı öğrenen Suriyeli kadın göçmenler hem aile bütçelerine katkı sağlıyor hem de satılan her oyuncak karşılığında ülkelerindeki bir çocuğa oyuncak ulaşmasına vesile oluyor. Kentte bir ortaya gelen üniversite mezunu gençler, toplumsal ahenge katkı sağlamak ve göç mevzusunda farkındalık oluşturmak hedefiyle bir toplumsal girişimcilik projesini hayata geçirmeye karar verdi.
Harran Üniversitesinde düzenlenen “Sığınmacı Gençlerin Toplumsal Girişimcilik Yöntemiyle Toplumsal Hayata Dahil Edilmesi” adlı Erasmus Plus projesine katılarak girişimcilik eğitimi alan istekli gençler, Şanlıurfa’da yaşayan Türk ve Suriyeli kadınların beraber çalışacağı, konutlarında de rahatça üretim yapabilecekleri “Ümit İçin Örgü” (Knitting for hope) projesini hayata geçirdi.
Proje kapsamında gönüllülerin verdiği eğitimlerle örgü tekniğiyle meydana getirilen amigurumi oyuncak ile makrome takıları üretmeye başlamış olan Suriyeli kadınların, aile bütçelerine katkı sunmaya başladı. Kadınlar tarafınca üretilerek web üstünden satışa sunulan oyuncaklar, yurt haricinde da ilgi görüyor. Satışı meydana gelen her oyuncağın karşılığında ise Suriye’de yaşam gayreti veren bir çocuğa amigurumi oyuncak armağan ediliyor. Ayrıca hem çevremiz hem sosyal medya aracılığı ile Portekiz ve İtalya'ya satışlar gerçekleştirilmiştir, hatta ABD'ye 20 tane, İtalya'ya 50 tane oyuncak göndermişlerdir. Son olarak; Eğer bu projeyi dünyada sadece birkaç ülkeyle sınırlı turmak yerine bizim de elimizi taşın altına koyup yardımcı olursak tüm dünyaya sesimizi duyurabiliriz. Bu projede emeği geçen başta Gönüllülerden Dicle Üniversitesi doktora öğrencisi Rukiye Gülerce, Harran Üniversitesi öğrencilerinden Zeynep Karakurt ve Zilan Duman’a tebriklerimi sunup bu yolda onlara başarılar dilerim.
Not: Aşağıdaki sosyal medya linklerinden bu projeyle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.


Ben Urfa Yazar Gazetesi Köşe Yazarı Harran Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Muhammet Reşat Demir haberimi okuduğunuz için sizlere teşekkür eder şükranlarımı sunarım bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.

https://twitter.com/hopeknitting
https://www.instagram.com/knitting_for_hope
https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=KnittingForHope&sid=MDBaUW1lRlh6U21kanJMbDBfLTFfIF8g