Muhammet Reşat Demir

Muhammet Reşat Demir


KURBAN BAYRAMI

19 Temmuz 2021 - 10:06

Sevgili okurlarım malumunuz yarın Kurban Bayram’ı. Günümüzde kurban, Allah’ın birliğine inanan ve dünya çapında tanınan Yahudi, Hristiyan ve Müslüman dinlerine bağlı her bireyin temel inanç ögelerinden başta gelenidir. Bu konuda Yahudilerin inancını yakından incelersek, kurban kesme gereğinin insan günahına dayandığını göreceğiz. Şu anda, Yahudilerin Tapınağı bulunmadığından kurban kesilmiyor, ama Yahudi inancında kurban, günahların bağışlanmasını sağlamak için kesilirdi.
Hristiyanlara gelince, onların kurban kesme uygulamaları yoktur, ama Yahudilerinkinden kaynaklanan kurban inançları vardır. Yahudiler, ‘Fısıh’ denilen bir bayramda, günahların bağışlanması için kurban keserlerdi. Hristiyanlar ise, İsa Mesih’in gelişiyle bu kurban uygulamasının sona erdiğini kabul ederler.
Müslüman inancına baktığımızda görebiliriz ki, kurban kesme eylemi bir din gereği olarak kabul edilir. Müslümanlıkta bu din gereği hâlâ sürdürülmektedir. Kurban Bayramının ilk günü, sabah erken saatlerde erkekler  bayram namazını kılıp ibadetlerini yerine getirmek için camiye giderler. Bayram namazlarının önemi Allah katında çok daha fazladır. Daha sonra namazın sona ermesi ile insanlar kurban kesme işlemlerini usulüne uygun ve dinin emrettiği şekilde gerçekleştirirler. Kesilen bu kurban etinin üçte birlik kısmı yakın akrabalara, üçte birlik diğer kısmı fakirlere ve et alacak durumu olmayanlara, diğer üçte birlik kısmı ise kesen kişilerin kendilerine paylaştırılır. Etler dağıtıldıktan sonra bayram ziyaretleri başlar ve akrabalar, eş, dost ziyaret edilip bayramları kutlanır. Kurban Bayramı’nda insanlar birbirlerine hem maddi hem de manevi yönden yakın olurlar. Bu tür bayramlar bir ülke için çok önemlidir. Çünkü bu bayramlarda yardımlaşma ve dayanışma en üst safhadadır. Bayramı, yardımlaşmanın, iyilik yapmanın zamanıdır. Maddi imkanları elverişli olan insanlar kurban keserek fakirlere, akrabalarına ve komşularına yardımda bulunur, onları mutlu ederler. Aynı zamanda bu bayram birçok iyiliğe de vesile olmaktadır. Bayram olması dolayısı ile insanlar birbirlerini ziyaret eder, hâl hatırlarını sorarlar. Varsa küskünler barışır ya da barıştırılırlar. Kurban Bayramı insanların birbirleriyle dayanışma içinde olmalarının en güzel örneğidir. Mutsuzlukların yerini sevinçler alır. Bayramlar küçüğüyle büyüğüyle herkesin mutlu olduğu günlerdendir. 
Son olarak, Tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutlar; Büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinden öper yazımı burada sonlandırıyorum.

Ben Urfa Yazar Gazetesi Köşe Yazarı Harran Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Muhammet Reşat Demir haberimi okuduğunuz için sizlere teşekkür eder şükranlarımı sunarım bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.

HERKESE KAZASIZ  BELÂSIZ  HAYIRLI BAYRAMLAR DİLİYORUM.