Muhammet Reşat Demir

Muhammet Reşat Demir


KAMPÜSLER KÂBUS OLMASIN!!!

20 Eylül 2021 - 10:08

Değerli okurlarım, mâlum 27 Eylül 2021 tarihinde Üniversitelerin açılma zamanı ama bu açılma insanlar için bir risk mi taşıyacak burası bilenemiyor. Çünkü yüz yüze eğitiminin ikinci ve önemli ayağını üniversiteler oluşturuyor. Ülkenin ve şehrin farklı yerlerinden, kampüslerde toplanacak gençlere yönelik pandemi kaygısının dozu yüksek olmalı ki YÖK 45 sayfalık kılavuz hazırladı. T cetvelini kullandıktan sonra dezenfekte edilmesinden gençlere dikkat edilmesine kadar her durumun anlatıldığı “kılavuz” okul yönetimlerine kök söktürecek. Öncelikle haklı bir endişe paylaşılıyor. “Şehrin her yerinden gelenlerin kampusta bir araya toplanması, toplu taşıt kullanan çalışanlar, akademik faaliyetlerde araştırmacıların aynı ortamı kullanması, sosyal ve yemek alanlarının ortak oluşu” başlıca sorunlar olarak tanımlanıyor. Riskin özellikle “sağlık hizmeti veren sağlık uygulama ve araştırma merkezleri, tıp fakülteleri ve diş hekimliği fakültelerinde” yüksek olduğuna vurgu yapılıyor. Ayrıca, kampüsün bulunduğu il ve ilçedeki salgının seyri de riski açısından önemli unsur olacak.
Sonuçta, bu riskleri bertaraf etmek için hem üniversite yönetimleri hem de öğrencilere büyük görev düşüyor. Önlem listesi, laboratuvar malzemelerinin her seferde dezenfekte edilmesinden, vantilatör çalıştırılmasının yasak olduğuna, sabunun ele en az 3-5 ml alınacağına kadar uzayıp gidiyor. Binlerce genci kampüslere toplamanın sonuçları belli ki ciddiye alınmış. Sayfalarca süren uyarılar tam olarak hayata geçirilirse sorun yok. Ama bu konuda yaşanacak ufak bir ihmal, ciddi risk demek.
Yazıma burada son verirken kampüsler tüm kente virüs yayma merkezlerine dönüşmesin dileğini dileyip sizlerede sağlıklı ve mutlu günler dilerim.
Ben Urfa Yazar Gazetesi Köşe Yazarı Harran Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Sınıf öğrencisi Muhammet Reşat Demir haberimi okuduğunuz için sizlere teşekkür eder şükranlarımı sunarım bir sonraki haberimde görüşmek üzere. Sağlıcakla Kalın.