Muhammet Reşat Demir

Muhammet Reşat Demir


DÜNYAMIZ NE KADAR GÜVENDE?

22 Ağustos 2021 - 12:00

Sevgili okurlarım bugün sizlerle dünyamızın ne kadar güvende olup olmadığını tartışmak istiyorum. Dünya bizim evimiz, varlık nedenimiz, kendimizi en güvende hissettiğimiz yer. Gerçekten sandığımız kadar güvenli mi? Depremler, yangınlar, seller, salgınlar; cennetimizde cehennemi yaşamak herhalde bu olmalı! Geçen yıl Avustralya yangınında bu kıtaya özgü canlıların kanguruların, koala yavrularının can yakan görüntüleri zihinlerimize kazınmıştı. Bu kez kendi ülkemizde benzer görüntülerle canımız yanıyor, doğayı paylaştıklarımızın birçoğunu kaybettik. Kendi gerçekliğimiz içinde, bir korku filminin içinde gibiyiz. Baskın tür olmanın büyük riski bizler, Dünya üzerinde en gelişmiş ve en önemli tür olduğumuzu düşünürüz. Öyleyiz de işte bu nedenle güven içinde değiliz! Yerküremiz üzerinde çeşitli kereler kitlesel yok oluş yaşandığını biliyoruz. Bu olayların her birinde en baskın tür yok olurken yeryüzü jeolojik ve biyolojik değişime uğramıştı. En son 65 milyon yıl önce, Everest büyüklüğünde bir asteroidin Dünya'ya çarpması sonrası gökyüzü küllerle kaplanmış, kıtalar alev almış ve bu olay dinazorların sonunu getirmişti. Dinazorlar o dönemin baskın türüydü ve ilk yok olanlar onlar oldu. Bu devasa asteroidin yarattığı yıkım gücünün Hiroşima'ya atılan bombanın 10 milyar katı olduğu belirtiliyor. Dinazorlar çağının sona ermesi, çarpışma sonrası iklimsel koşulların değişmesine bağlanıyor.
Tehdit bugün de iklim değişikliği ama bu kez baskın tür olarak insan tehdit altında. Dahası tehdit yaratan bu kez insanın kendisi. Küresel ısınma devam ediyor; yangınlar, depremler deseniz sıraya girmiş, ülkemizde hortumlar görmeye başladık; kaynaklar hoyratça tüketilirken kirlilik, kuraklık ve su kaynakları alarm veriyor. Trump'ın bile o zamanlar sesi çıkmadığına göre küresel ısınma artık neredeyse herkesin uzlaştığı bir konu; termometrelerin 40'ın üstünü gösterdiği, yangınlarla boğuştuğumuz bu günlerde herkesin ortak gerçekliği ve bu durum baskın tür insan tarafından doğru okunur ve gerekli önlemler alınırsa şansımız var; aksi takdirde türümüzün geleceği güvende olmayacaktır. Uzun lafın kısası bir an önce bu CAHİLLİK’ten kurtulup tehlikenin farkına varmalıyız. Böylelikle dünya daha yaşanılacak bir yer olur. Yazıma  burada son verirken herkese sağlıklı günler dilerim.

Ben Urfa Yazar Gazetesi Köşe Yazarı Harran Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Muhammet Reşat Demir haberimi okuduğunuz için sizlere teşekkür eder şükranlarımı sunarım bir sonraki haberimde görüşmek üzere. Sağlıcakla Kalın.