Muhammet Reşat Demir

Muhammet Reşat Demir


ACABA DUYUSAL GELİŞİM Mİ?

05 Eylül 2021 - 11:46

Sevgili okurlarım bugün sizlerle biraz "Duyusal Gelişim" konusu hakkında beyin fırtınası yapmak istiyorum. Bu yaz çocukların elinde renkli mi renkli, yumuşak mı yumuşak, silikonlu, bir tarafından basıp bir tarafından pörtleyen bir oyuncak görüyorum. Karelisi, dörtgenleri, kalplisi, beşlisi.. Ne ararsan var. Bir dönem de yuvarlak bir şeyin içinden çıkan mini bebekler çılgınlığı vardı, asla anlayamadım. Şimdi de bu!!!... O yüzden üstüne düşmedim. Uzaktan baktım baktım "Ne yapıyor bunlar bununla" dedim ilgilenmedim. Sonra elime aldım ben de pörtlerim. Fakat ne işe yaradığını yine anlayamadım. Ve "Hani bir şeyi korumak için pörtletilen şeylere de benzemiyor. Ona benzetmek için mi yapmışlar acaba? E bu stres atmak için mi, yoksa içine dondurma koyup dondurmak için mi? Buz kalıbına benziyor sanki" dedim dedim durdum.. Hatta etrafımda bir sürü anneye sorup "Bu ne işe yarıyor" dedim. Yanıtını alamadım. Anneler, babalar "Aman işte birbirlerinde görüyor istiyorlar. Şimdi de bu moda. Sürekli bundan istiyorlar. Biz de yıldık alıyoruz sürekli" yanıtını aldım. Çoğu anne ve baba genel anlamda bilmiyorlar ne işe yaradığını. Çocuk istiyor al kurtul durumu anlayacağınız. Neyse "Geçer elbet bu heveste tiktokcu bir oyun zannımda" deyip üstüne düşmedim. Sonra Demet Akalın'ın kızı Hira'nın Silikon Vadisi tadında yarattığı masanın üzerine kadar.
Demet Akalın story'sin de paylaşmış, kızı Hira'nın Pop It'lerini. İnanın o görüntüye kadar pek ilgilenmedim. Hira maşallah küçük bir pop it dükkânı yaratmış. Sonra ben de yeni nesli yakalamak, anlamak çözmek adına "Neymiş bir araştırayım" diyerek daldım bu çılgınlığın içine. Google, YouTube hangi mecra varsa araştırdım, izledim, okudum, baktım da baktım. Milyon izlenen, hatta kocaman kocaman insanların bebek sesiyle konuştuğu bir sürü saçma videoya maruz kaldım. Tek derdim, şu bas pörtlet oyuncakların ne işe yaradığını anlamaktı. Mantığını anlamadığım için tek derdim çözmek. Ben izlediğim videolardan hiçbir anlama varamadım. Yani bir yararını göremedim. Oyun desen oyun değil bana göre, zekâ geliştirmesi desen o da değil. Beyin açıyor desem hiç değil. Yani bas pörtlet ancak stres atma işlemine yarar gibi geldi bana başka da bir nedeni yok arkadaşlar. Ancak tiktok şaheseri saçma bir oyunun adına "duyusal gelişim" demişler ciddi ağırıma gitti.
Bakınız;
Duyusal gelişim: "Anne karnındayken başlayıp devam eden bir süreçtir. Bireyler çevrelerini duyuları sayesinde algılayıp anlamlandırabilmektedir. Tüm bu algılama sürecinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi sonucunda tepki ve yorumlarda bulunulmaktadır. Çocuklarda özellikle kritik dönemlerde duyusal gelişimi desteklemek için birden fazla duyuya hitap edecek etkinlikler ve aktiviteler gerekir" diye uzuyor. Peki Allah aşkına bu pörtlet renkli silikonlar nasıl bir gelişime yarıyor ben anlamadım. Şahsen ben anlamadım. Kusuruma da bakmayın. Böyle duyusal gelişimin. Bizler çocukken daha başka oyunlar oynardık. Sek sek, ip atlama, kalemleri topluca bırakıp hareket ettirmeden alma, beş taş, elde ip dolayıp bozmadan almaya çalışmak, isim-şehir falan. Z kuşağına bizim oyunları ver dalga geçer. Ama kimse kusura bakmasın. Onlar daha çok duyusal gelişime yararlı oyunlardı. Bu oyunlar bana pek saçma geliyor.
Yazıma burada son verirken bir an önce ailelerin çocuklarıyla ilgilenmesini önerir çocuklarında bu önerileri dikkate almasını dilerim...
Ben Urfa Yazar Gazetesi Köşe Yazarı Harran Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Muhammet Reşat Demir haberimi okuduğunuz için sizlere teşekkür eder şükranlarımı sunarım bir sonraki haberimde görüşmek üzere. Sağlıcakla Kalın.