Muhammet Reşat Demir

Muhammet Reşat Demir


81 İL VE 10 ÜLKE'DEKİ 200 GENÇ %100 YERLİ ÜRETİM %100 MİLLİ DÜŞÜNCE SEMPOZYUMU'NDA SİVAS'TA BULUŞTU.

17 Ağustos 2021 - 10:35

13-15 Ağustos tarihleri arasında her ırka mensup 200 gencin katılımıyla GENÇAĞ ve GENÇKONFED temsilciliği ortaklığıyla birlikte düzenlenen; 81 il ve 10 ülkeden gelen öğrencinin katılımı ile %100 Yerli Üretim %100 Milli Düşünce Sempozyumu Sivas'ta gerçekleşti. 3 günlük bu projede, ilk gün; Sivas gezisi ve Sivas Valisi Salih AYHAN ile buluşma; ikinci gün; Yüzde yüz yerli ve milli düşünce sempozyumu ve Sivas Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN ile buluşma; üçüncü gün ise; Gölbaşı ve Gürün gezileri, gerçekleştirilip sona ermiştir.
Sempozyuma; HAVELSAN, İşbir Yatak, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (Kosgeb), Estaş A.Ş., Sivas Valiliği, Sivas Belediyesi, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ve TGS yöneticileri katıldı. Sivas Valiliği, Sivas Belediyesi, Gökrail, Dermokil, Estaş, STSO, İTÜ, Doğa Koleji ve AĞCA şirketlerinin de sporsonluklarının yaptığı %100 Yerli Üretim %100 Milli Düşünce Sempozyumu Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde sempozyum düzenlendi. Yerli üretim ve gençliğin rolünün anlatıldığı, 36´ncısı Sivas'ta düzenlenen sempozyumda 81 il ve 10 ülkeden 200 genç buluştu. Sempozyumda konuşan Sivas Vali Vekili Yeliz YILDIZHAN, "Cumhurbaşkanlığı tarafından ülkemizin 2009-2023 hedeflerinin belirlendiği '11´inci Kalkınma Planı'nda her alanda rekabetçiliği ve verimlilik artışını sağlamaya odaklanılmıştır. Bu planda daha fazla üreten daha güçlü bir Türkiye vizyonunun gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu yaklaşımda imalat sanayisinde belirlenen öncelikli sektörler başta olmak üzere yerli üretimin artırılması ve sanayileşmenin hızlandırılması ön görülmektedir. Türkiye olarak teknolojiye son dönemlerde önemli yatırımlar yapıyoruz. Ülkemizin milli teknoloji hamlesi ışığında güçlü sanayi altyapımız firmalarımızın üretim esnekliği, nitelikli insan kaynağımız ve yenilikçiliğe teşvik eden Ar-Ge sistemimiz sayesinde “%100 milli düşünce, %100 yerli üretim, %100 teknoloji” hamlesiyle önemli başarılara imza atarak ülkemizi dünyanın en gelişmiş ekonomileri arasında sıralayacağımıza inanıyoruz" dedi.
Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise "Bu ülke için ter döken, koşturan, ortaya irade koyan siz gençleri tebrik ediyoruz dedi. Yaş ortalamasına baktığımız zaman 30 yaşın altında bir gençlik var karşımızda. Bu da bizim geleceğe daha ümitle bakmamızı sağlıyor. Eski Türkiye'de insanlar farklı hedefler ve amaçlarla ötekileştiriliyordu. Kimisi ırkı, kimisi inancı, mezhebi yüzünden ötekileştiriliyordu. Türkiye bu ayrıştırma yüzünden çok sıkıntı çekti. Bu milleti farklı düşüncelerle ayrıştırmaya gayret ettiler ve dönem dönem de başardılar. Farklı gerekçelerle bu millete bedel ödettiler. Gençliği bir şekilde bertaraf ettiler. En doğal hakkı olan eğitim haklarını ellerinden aldılar ama bugünün Türkiye'si şükürler olsun bunları aştı" diye konuştu.
Son olarak eğer sizlerde böyle sempozyum ve projelere dahil olmak ‘benim de bir imzam bir düşüncem’ olsun diyorsanız aşağıdaki linkleden projeler hakkında haberdar olabilirsiniz.

Ben Urfa Yazar Gazetesi Köşe Yazarı Harran Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Muhammet Reşat Demir haberimi okuduğunuz için sizlere teşekkür eder şükranlarımı sunarım bir sonraki haberim de görüşmek üzere. Sağlıcakla Kalın.
https://twitter.com/gencagtr?lang=tr
http://www.genckonfed.org/anasayfa
https://twitter.com/genckonfed?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor
https://www.haberturk.com/sivas-haberleri/89802475-81-ilden-gencler-yerli-uretim-milli-dusunce-sempozyumunda-bulustu