Mihriban Yücel

Mihriban Yücel


NEDEN FELSEFE ?

07 Mayıs 2020 - 21:16

Bir eylemi gerçekleştirirken veya bir olguyu kabullenme sürecinde
düşünme mekanizmamız analiz yoluyla bir yargıya varır. Hayatımızda karşılaştığımız birçok şey hakkında yargı oluştururuz. Çoğu zaman bu yargılarımızı dillendirmeyiz ve onları bastırarak yok sayarız veya bize dayatılan mevcut yargıları kabullenme kolaylığına kaçarız. Düşüncelerimiz bir süre sonra eylemlerimize dönüşeceği için körler diyarında görüyor olmaktan korkarız. Hepimiz kurulu bir düzenin içine doğarız. Anne ve babalarımız tarafından değer yargıları öğretilir ve birçok şeyi deneyimlemeden öğreniriz. Sahip olduğumuz kültürün dayattığı kalıp yargıları içselleştirdiğimiz zaman bir yandan toplumun parçası haline gelirken diğer yandan bizimle ortak değerlere sahip olmayanlara yabancılaşırız. Bazen de içine doğduğumuz kültüre ait hissetmeyiz kendimizi. Kendimizi ait hissedeceğimiz başka bir kültür aramaya başlarız. Arayışlar yaşamımızın bir parçası haline gelir.   
Dayatılan bilgilerle eğitim hayatımızda da öğrenmeye devam ederiz. Başkalarının deneyimleri sonucunda keşfettiği bilimsel kuramları öğrenir dururuz. İnsanoğlu öğrenmek için gelmiştir adeta hayata. Peki bizler neden deneyimleyerek öğrenme girişiminde bulunmuyoruz? Yeni bir şeyler keşfetmiyor olsak bile var olan keşifler bizim tarafımızdan neden deneyimlenmesin?  Her deneyim kişisel bir yolculuğa çıkarır bizi. Hayata bakış açımız deneyimlerimizin beraberinde dönüşüme uğrar. Kendi sınırlarımızı ve yeteneklerimizi keşfederiz...

Sorgulama yeteneğimizi kaybetmeden, kaygılarımızdan arınarak düşüncelerimizin izinden gidersek öğreneceğimiz şeyler, yeni yaşamımızın miladı olur. Genel kabuller sorgulama cesaretini gösterdiğimiz zaman yıkılmaya mahkûm olurlar.  
Sorgulamayı unutmayın.
Sağlıcakla kalın... 
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum