Mihriban Yücel

Mihriban Yücel


Covid-19 İle Türk Toplumunda Geleneksel Kültüre Dönüş

04 Mayıs 2020 - 05:58

  İnsan beyni yaşam boyunca karşılaştığı problemlere yeni çözümler geliştirmektedir. Kültür faktörü insan beyninin problemlere yaklaşım tarzında son derece etkili rol oynamaktadır. Türk toplumu covid-19 gibi bir problemle karşı karşıya kaldığında köklü geleneksel yapılarına tutunarak çözüm üretme çabalarına girişmiştir. Türk toplumunun geleneksel aile yapısındaki anne modelinin ;
- Sirkeli su ile eski usul dezenfektan üreten
- Evin içerisine ayakkabılarla girilmesine müsade etmeyen
- Bağışıklık sistemini güçlendiren bol sebzeli yemekler yapmayı tercih eden
- Tıbbı müdahale almadan önce doğal yöntemlere başvuran bir model olması, covid-19 ile mücadele sürecinde ekstra bir çabaya girişmeden, rutinleri daha bir hassasiyetle yapmamız ve kültürel zenginliklerimizin de önemini daha iyi kavramamız açısından çok önemli bir etken oldu.

       Covid-19 ile mücadele yönteminde yaygın olarak tercih edilen, antibakteriyel özelliğiyle bilinen ve hemen hemen her evde bulunan limon kolonyası ise bayram ziyaretlerinde ikramların vazgeçilmezi olarak geleneksel alışkanlıklarımız arasında yer almaktadır. Ziyaretlerde tokalaşarak bayramlaşma ve el öpme gibi yakın temaslardan ötürü, misafirleri nazikçe dezenfekte etmiştir atalarımız. Limon kolonyasını, bu gün modernize edilmiş çeşitleri ile dezenfekte amaçlı günlük hayatta daha sık kullanmaya başladık. Covid-19 yeni kültürel alışkanlıklar edinmemiz yönünde de etkili oldu.

       Diğer bir geleneksel kültürümüz olan kırsal kesimlerde hâlâ devam eden kendi ekmeğini kendi açma, kendi yoğurdunu kendi mayalama geleneği, karantina sürecinde  modern toplumun hazır gıda tüketimi alışkanlıklarının eski usul evde üretim sistemiyle yer değiştirmesinde  ve Türk toplumunun geleneksel zengin mutfağıyla tekrar buluşmasında önemli rol oynadı. Türk toplumu karantina günlerinde kısıtlı dezenfekte imkânları başta olmak üzere gıda stoğu vb. sorunlarını geleneksel kültüründen ilham alarak çözüme kavuşturdu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum