Mehmet Polat

Mehmet Polat

CYBER SECURITY

Web Tasarım Nedir? Web Tasarım Nasıl Yapılır?

28 Nisan 2020 - 22:06

Web tasarım nedir? Şöyle tanımlayabiliriz; bir web sitesinin arama motorlarında erişilebilirliğini sağlayan, ana hatlar olarak kurumları ve kişilerle beraber ürün ve hizmetleri tanıtan açıklayıcı grafik ve metinlerin bir araya getirildiği site çalışmasına denilmektedir. En kısa anlatımıyla ise, kişi veya kurumların dijital platformda görünen yüzü ve resmi bilgilendirme olarak da tanımlayabiliriz. Web sitesi tasarlarken; site ziyaretçilerine, metin stillerine, grafiklerine, sayfa gönderen etkileşimin özelliklerinin düzeni ve görüntü kullanımını belirleyen elektronik dosyalar oluştururken özen göstererek site tasarlanmalıdır.
Web sitesi tasarlamanın basit birkaç yöntemini şöyle sıralayabiliriz;

 1. Öncelikle kendiniz bu alanda bilgi sahibi değilseniz, profesyonel bir web tasarım uzmanından yardım alabilirsiniz.
 2. Bu alanda en çok tercih edilen Adobe Photoshop CC ile web siteniz için özel görseller kullanabilirsiniz. Başka bir program denerseniz ise tekrar buna geçmeniz oldukça zor olduğundan ilk olarak Adobe Photoshop programını denerseniz sizin için daha kolay olacaktır. Oluşturmuş olduğunuz görselleri Adobe Dreamweaver gibi hazır yazılımları kullanarak kendi web site şablonunuzu istediğiniz gibi oluşturabilirsiniz. Tabi tüm bu programlar için belli bir uzmanlık gerekmektedir.
 3. Eğer bir şirket için ise; grafikleri, renkleri ve metinleri ile önceden ayarlanmış veya özelleştirilebilir hazır web tasarım şablonlarını kullanarak web site tasarım araçlarını kullanarak yapabilirsiniz.


Profesyonel web tasarım ise, dijital ortamda hak ettiği yeri almak isteyen kişi ve kurumların tercihi olup uzman bir kişi tarafından yapılan çalışmalardır. İnternet tarayıcılarının görüntüleyebileceği şekilde özel olarak hazırlanan bir web tasarımı, HTML dilinde olup uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Bu işi yapan kişilere de web master ya da en çok bilinen anlamı ile web tasarımcısı denilmektedir. Web sitelerinin her geçen gün artan önemini yeni ortaya çıkan siteler üzerinde görmekteyiz. Tüm bu tasarım sürecinde ise içerik ve sektöre uygunluk oldukça önemlidir. Böylelikle yapılan site sadece ulusal değil, uluslararası müşterilere de eşit uzaklıkta olacağından müşteri kitlesi de oldukça farklı kesimlere hitap edebilecektir. 7/24 açık bir web sitesi, özellikle bir e- ticaret sitesi ise günün her saatinde satış yapacak şekilde tasarlanmalıdır. Bir site için satış ve pazarlama gelirinin artması, reklam ve kampanya giderlerinin düşmesi profesyonel bir web tasarım ile mümkündür.

Web Tasarımda Nelere Dikkat Edilmeli?
Bütün çalışmalarda olduğu gibi web tasarımda da hedef belirlemek çok önemlidir. Web sitesinin öncelikle amacına hizmet eden bir tasarımda olması, şirketi müşteriye en doğru ve en hızlı şekilde yönlendirmesi, arama motorlarına uygun olup seo içerikli yazılar barındırması gerekmektedir. Sitenin görsel yönünü belirleyen web tasarımının web sitesinin çok fazla ziyaretçi çekeceği ve ziyaretçilerin de sitede uzun süre boyunca zaman geçireceği şekilde yapılması demek o web sitesinin arama motorlarında ilk sıralarda yer almasını sağlayacaktır. Tamamen müşteri odaklı olarak yapılan bir web tasarım çalışması; dinamik, yönetilebilir, seo uyumlu, işlevsel, kurumsallığı doğru yansıtan, ziyaretçilerle güven veren ve müşteri odaklı olması gerekmektedir. Bir web sitesi geliştirirken, bir siteyi güzel ve görsel olarak etkileyici hale getirmek için web tasarım temel unsurlarının yanı sıra son kullanıcıyı da düşünmeniz gerekmekte ve kullanıcı dostu ara yüzler kullanılmalıdır.Web Tasarım Unsurları
İçerik: Görsel ve metinlerden oluşan içerik, okuyucuda merak uyandıran ve uzun süre o sitede kalmasını sağlayacak şekilde seo uyumlu ve bilgilendirici olmalıdır. İçeriğin konu ile ilgili anahtar kelimeler içermesi, arama motorlarında ilk sırada olması için oldukça önemlidir.
Fontlar: Yazı tipleri web site tasarım kalitesi açısından son derece önemlidir. Birçok web tarayıcısı güvenli yazı tiplerini rahatlıkla görüntüleyebilir. Bu nedenle herkesçe kabul gören fontlar seçilmelidir.
Düzen: Web sitesinde kullanılan grafik ve metinlerin gözü yormayacak şekilde ve göze hitap edecek bir düzende oluşturulması gerekmektedir. Aranılan bilgiye hızlıca ulaşmada düzen ön plana çıkmaktadır.
Renk: Renk seçimleri her ne kadar kişinin isteğine bırakılsa da, tercihler marka imajını ve kurumsal kimliği yansıtan renklerden olmalıdır. Renkler ne kadar hafife alınsa da kuruluşun kişiliğini ve markasını ifade edebilir.
Grafikler: Sayfanın açılma hızını olumsuz etkilemeyecek ve yavaşlatmayacak şekilde grafiklerin logo, fotoğraf ya da simgelerin kullanılması gerekmektedir.

Web Tasarım Nasıl Yapılır?
Zaman zaman kullandığınız web tasarımları size hitap etmemeye başlar ya da siz sıkılmaya başlarsınız ve değişim yapma gereği duyarsınız. Bunun yanı sıra web tasarım trendleri dönemlik olarak da değişiklik göstermektedir.Öncelikle taslak çalışmaları yaparak ön hazırlığınızı oluşturun;
Web sitesinin rengi, yazı stili, görselleri ve içeriği gibi tüm detayları önceden planlanmalıdır. Bu yüzden ilk aşamaya genel olarak tasarım aşaması diyebiliriz. Bir kâğıt üzerine hangi alanlara nelerin yerleştirileceğini çizmek ile başlayabilirsiniz. Bu planlamayı hayata geçirmek için de kodlama yani yazılım aşamasına geçmeniz gerekiyor. Bu aşamada ise, web yazılım dilleri hakkında bilgi sahibi olmanız ya da bilgi sahibi olan birilerini bulmanız gerekmektedir.
Web sitesini bitirdiğinizde yardımcı linkler kullanabilirsiniz;
 1. Tüm bu tasarımları yazılıma dönüştürürken CSS ve HTML dillerini kullanarak minimum düzeydeki kodlamayla maksimum verim elde edebilirsiniz.
 2. Java, CSS, HTML, JQuery vb. dosyalarınız sıkıştırılmış olduğundan emin olmalısınız.
 3. Fotoğrafları ne aşırı küçük ne aşırı büyük seçmemeye özen göstermelisiniz.
 4. Yazılarınız okunaklı olması adına doğru renk seçimi ve font ile herkese hitap etmeye çalışın.
 5. Web sitesine yerleştireceğiniz yazılarınızı benzersiz ve orijinal olarak yazmalı veya yazdırmalısınız.
 6. Siteniz de kullanacağınız fotoğrafların telif hakları olup olmadığına dikkat etmeli bunun için de kısa bir araştırma yapmalısınız. Eğer gerekli bir fotoğraf ise değiştirmek yerine satın alarak web sitenize ekleyebilirsiniz.
 7. Fotoğraflarınızı büyük şekilde yerleştiremeyeceğiniz için sıkıştırma teknikleri kullanarak, görüntü kalitesini kaybetmeden en küçük dosya boyutuna getirmeye dikkat etmelisiniz.
 8. Web sitenizin mobil cihazlarda doğru görüntülenebilmesi için uyumlu bir (responsive) olmasına özen gösteriniz.
 9. Google page speed test sayfasından faydalanarak web sitenizin hızını ölçümleyerek eksiklerinizi görüp düzeltebilirsiniz bir nevi kendiniz test edip yaptıklarınızı görme aşamasıdır da diyebiliriz.
Domain satın almak / alan adı;
Web sitesi kurmak için yapılacak ilkler arasında alan adı yani domain satın almak gereklidir. Alan adı dediğimiz, “.com” veya “.net” şeklinde biten internet adresleridir. Kullanıcılar bu adresi yazarak internet üzerinde web sitesine ulaşılabileceği gibi bununla birlikte web sitesi aracılığı ile verilebilecek hizmet ve ürünlerle ilgili anahtar kelimelerin de sitede yer almasını sağlayacaktır.Hosting hizmeti satın almak / barındırma;
Barındırma, web sitesinin internette aktif olarak açılmasını sağlamak için gereklidir. Sitede yayınlanan fotoğraf, video, müzik ve yazılımlara kolayca erişim sağlanabilmesi için gereklidir. Bunların yanı sıra sitede yüklü olan tüm bu veriler barındırma da depolanmaktadır.
Domain ve hostingi birbirine bağlama;
Hosting ve domain satın alındıktan sonra iki araç birbirine bağlanarak aktifliği sağlanır. Alan adı tanımlandıktan sonra hostingin verdiği sunucu adresi alan adına tanımlanır. Alan adı bağlanan sunucu üzerinde çalışmaya başlar.


 
Google dostu web sitesi;
Burada olması gereken ise seo uyumlu yani google dostu siteler oluşturmaya yardımcı olmaktır. Seo uyumlu bir web sitesindeki içeriklerin kullanıcı dostu, kopyalama işleminden uzak, faydalı bilgiler içeren kaliteli ve özgün metinler olması gerekmektedir. Doğallığını kaybetmeyen özgün içerikler ise, genelde 250 ile 300 kelime arasında olması gerekmektedir.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Bahar Çelikten
  10 ay önce
  Gayet açık ve net bir şekilde anlatmışsınızz elinize emeğinize sağlık
 • Bahar Çelikten
  10 ay önce
  Gayet açıklayıcı ve anlaşılır bir şekilde anlatmışsınız ve fayda sağlayacağından çok eminim elinize emeğinize sağlık
 • Ayse kaya
  1 yıl önce
  Elinize saglik gayet faydalı bir yazı olmuş