Mehmet Polat

Mehmet Polat

CYBER SECURITY

SOSYAL MEDYADA MEYDAN OKUMAK

25 Nisan 2020 - 14:51

Diğer tabiriyle ve gençlerin daha sık kullandığı tabirle  “challenge” İngilizce kökenli bir kelime olup Türkçe karşılığı ise, meydan okuma, boy ölçüşme, düelloya davet etmek gibi anlamlara gelmektedir. Ara sıra gördüğümüz meydan okumaları şuan koronavirüs günlerinden dolayı daha çok görmekteyiz. Evde kaldığımız bugünlerde bekli de en çok dijital ortamlarda vakit geçirmekteyiz ve sıkılmamak adına sürekli eğlenceli aktiviteler aramaktayız, bunun için de bazen saçma, bazen faydalı, bazen de gerçekten anlamsız sahnelere şahit olmaktayız. Örneğin en son zamanlarda şahit olduklarımızdan en faydalı ve bulunduğumuz sürece katkı sağlayan, ünlülerin başlattığı bağış kampanyası challenge ile büyük takdir toplamışlardır. Bunun yanı sıra faydalı meydan okumaların az olduğu sosyal medyada daha çok gençlerin kendini kanıtlamaya çalıştığı tehlike oyunlara şahit olmaktayız.

Koronavirüstenden dolayı sosyal izolasyona dikkat ettiğimiz zamanlarda birçok kişi evlere kapandı ve gün içinde yapacak aktivite sayısı kısıtlı olanlar sosyal medyada birbirlerine meydan okuyan farklı akımlar başlattılar. Son zamanlarda öne çıkanlar ise; tuvalet kâğıdı sektirme, çocukluk fotoğraflarını paylaşma ve bir diğer faydalı challenge olan kitap okuma gibi meydan okumalar insanların eğlencesi haline geldi. Her zamankinden daha popüler olan sosyal medyayı artık birçok kesim sadece haber alma amaçlı kullanmıyor nerde eğlenceli aktivite varsa yönlerini oraya çeviriyorlar.

TEHLİKELİ OYUN CHALLENGE’LERİ
Bunların yanı sıra tehlikeli oyunlar ile de challenge yapmak gençler arasında oldukça yaygınlaşmaktadır. Bu oyunlardan biri olan “Choking Game –Boğucu oyun” bir oyun gibi gözükse de aslında oldukça tehlikeli bir meydan okumadır. Bir kişinin karşıdakinin boğazına veya göğsüne bastırarak onun bayılmasın yol açan ve bu amaçla yapılan oyun oldukça ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bir diğer oyun ise, “The Salt and Ice Challenge” yani açıklayacak olursak; tuz ve buz meydan okumasıdır. Şöyle ki; gençler ve çocuklar vücutlarında bir bölgeye tuz döküp üzerine buz koyuyorlar ve ne kadar süre boyunca dayanabileceklerini test ediyorlar.

Bir diğer tehlikeli challenge’lerden biri ise, “mısır gevreği meydan okuması”  bu meydan okuma ise yine çok kullanılan Tik Tok sayesinde ortaya çıkmıştır. Bu uygulamada, bir kişi yere uzanan arkadaşının ağzına süt doldurup, üzerine de mısır gevreği dökerek arkadaşının sütü püskürtmeden gevreği yemeye çalışması üzerinedir. Oldukça tehlikeli olan ve boğulmalara bile sebep olabilecek bu meydan okumada da amaç dikkat çekip çok izlenmektir.

Bu tür tehlikeli oyunlar daha çok 14-18 yaş grubundaki gençler arsında yaygın olmakla beraber, daha çok beğeni almak izlenmek amaçlı oynanmaktadır. Bu yaş grubunun tercih etme nedenine bakacak olursak ise, en belirgin sebep olarak ergenliği gösterebiliriz. Bunun altında yatan bilinç ise; gençlerin kendilerini ispat etme, kendini gösterme,  onanma ve takdir görme isteklerinin çok üst düzeyde olduğu bir dönemde oldukları için bu bilinçle bu tür tehlikeli oyunlara merak sarma eğilimleri oldukça fazladır. Eskiden çocuklar enerjilerini sokaklarda atıp kendileri sokakta göstermeye çalışıyordu, şimdi ise enerjileri atamadan, sosyal medyada ki çeşitli ağlar üzerinden genellikle saçma videolar çekip, bütün riskleri göze alabiliyorlar. İşte bütün bunlara da “challenge” yani “meydan okuma” diyorlar.

Meydan okuma oyunları ile ilgili uzmanından uyarıları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Gençler ve çocuklar sosyal medyanın bu alanlarının yanı sıra daha iyi ve araştırmaya yönelik olarak kullanabilirler.
 • Hem psikolojik hem fiziki olarak zarar verici ve örseleyici meydan okumalar yerine daha faydalı ilgi alanları bulunabilir.
 • Geçler böylesi olaylara dönük eylemde bulunmak yerine yeni hobiler bulabilirler.
 • Sosyal medya ağları bu tür tehlikeli oyunları yayınlamalı ya da erişimi kolay olmamalıdır.
 • Aileler ve öğretmenler çocukların tavırlarından ya da yaptıkları gözlemler ile bu oyunları oynadıklarını fark edip uyarmalı ve gereken bilgiyi vermelidir.
 • Bunun yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı çocukların bu tür oyunlara ilgi duymaması ve oynamaması için çeşitli eğitimler verebilir.
 • Sosyal medya, güvenli dijital dünya ve dijital dünya kullanımına yönelik anne ve babalara gereken bilgiler verilmelidir.
 • Okullarda ise öğretmenlerin ders anlattıkları sınıftaki çocukların hangi dijital kültürün içinde olduklarının farkında olup, onların dilinden anlayıp anlayacakları şekilde bilgilendirme yapmalıdır.

OLUMLU ENERJİ VEREN VE KENDİ KENDİNİZE YAPABİLECEĞİNİZ 12 CHALLENGE
Tehlikeli meydan okumaların olduğu kadar, kendinize yönelik faydalı meydan okumalar da bulabilirsiniz. Ve bazı challenge’ler de kendi kendinize de meydan okuyabilirsiniz. Bu da her seferinde biraz daha ileriye gidebilmek için kendinizi zorlamak şeklindedir. Ama kendi kendinize yapılan ve faydalı olan bu meydan okumalarda eğlenmek yerine zorlanabilir hatta rahatınızı bozabilirsiniz. Ama bunun yanı sıra da iradenizi güçlendirmeye yönelik en güzel adım olabilir.

İşte kendi kendinize yapabileceğiniz meydan okumalar;
 • Bir hafta boyunca her gün insanların hayatını kolaylaştıracak fikir bulmak
 • Bir ay boyunca her gün tam bir saat egzersiz yapmak
 • On gün boyunca her gün farklı bir arkadaşını ara!
 • Bir hafta boyunca hiçbir şeyden şikâyet etme ve hayır deme!
 • On beş gün hiç yapay şeker kullanma!
 • Lise arkadaşlarınla güzel bir buluşma ayarla!
 • On gün boyunca sabah kalktığında bir müzik eşliğinde 10 dakika dans et!
 • Bir yakının çocuğuna bir gün boyunca tek başına bak!
 • Bir ay boyunca sabah kalktığında ayna karşısında kendine gülümse!
 • Bir hafta boyunca ilginin olmadığı bir alanda makale oku!
 • Bir hafta boyunca annenizin yükünü hafifletip yemeklerin siz pişirin
 • Bir hafta boyunca vegan beslenmeyi dene!

YORUMLAR

 • 1 Yorum