Kübra Karaköse

Kübra Karaköse


Samimiyet Nerde Kaldı?

19 Eylül 2020 - 13:34

Çıkar çatışmaları tek devletler arasında değil artık. İnsanlar kendi menfaatleri için hükümdarlıklarını ilan etmeye başladı. Modern çağın yarattığı ben merkezcilik iyice kalıp oldu üzerimizde.

Herkeste oluşan bir özgür insan modeli halbuki ne kadar yaşayabilirsin ki en fazla ,ne kadar daha soyutlayabilirsin kendini. Duygularını samimi şekilde söylemeyen insanlara karşı hep mesafeli olmuşumdur. Politik cevaplar, üstü kapalı cümleler pat pat şöyle işte ne var ki bunda ha burada küfür vb değil samimiyetini bilelim ifadeni değil. Gözünün içine bakıyor fakat dilinde yadsınamaz bir samimiyetsizlik var.
Ne diyelim belki de şartlara uyum sağlayıp yancı olmak hayat kurtarıyordur kim bilir kim bilir belki de yancılık kişinin mesleği olmuştur. Olamaz mı olabilir. Bu tipleri okul hayatımız da iş hayatımızda kısacası her yerde görebiliriz. Bazen düşünüyorum bu da hayatta kalma çabası mıdır.insan buna mecbur mudur. Belki de savunma mekanizmasıdır.

İnsan ilişkilerinde bu durum önemlidir zira güven teşkil eder. Eğer karşınızdaki insana bunu hissettiremezseniz söyledikleriniz insanın ruhuna dolanır öylece kalır. Kördüğüm olan samimiyetsizlik belirsizliğe doğru yol alır.

Samimiyetten uzak yapay oluşan bir belirsiz ilişki yumağını kim ister ki.bu insan ilişkilerinin bütün kategorileri için geçerlidir.bizler fıtratınız gereği sevgiye ihtiyaç duyarız. Burda küçük bir tebessüm bile samimiyet göstergesidir.toplum olarak buna ihtiyacımız var hele ki şu günlerde daha çoktur.
Kurulu birer makine değiliz insanız ve haliyle belirli duygulara sahibiz bunlardan biriside sevilme duygusudur. Günümüzde bunun eksikliğini yasayan insanlar ciddi anlamda rahatsızlıklar yaşayabilmektedir.
Örneğin mavi balina oyunu vardı hatırlarsınız. İnternet ortamında kandırılan adeta ölüm gruplarına davet edilen bu çocuklar belli ki bir şeyin eksikliğini yaşıyorlardı. Belki de dünyayı samimiyetsiz buluyorlar kendilerince çıkış yolu arıyorlardı. Ben bu oyunun temelindeki kurbanların istemsizce yaptıkları bu davranışların altında yatan nedenin bu olduğunu düşünüyorum.
İnsan seviyor insan seçiyor mutluluk içinde samimiyet arıyor. Bu şehirlerde de böyle kanımca bazı semtleri görürüz fotoğraflarda aaa ne kadar güzel keşke burada yaşasam deriz insan da böyledir güzele samimi olana hayran kalır zira diğer türlüsü çekilmiyor dostlar. Ne diyelim yüreği dili aynı olan insanlarla karşılaşmak ümidi ile.

YORUMLAR

  • 0 Yorum