Kübra Karaköse

Kübra Karaköse


Mavi Birer Balinayız

23 Eylül 2020 - 17:28

Balinaların en belirgin özelliği nedir bilir misiniz? Yaşayan en büyük hayvan olduğuna inanılan bir deniz memelisidir.
Bunun haricinde sebebi bilinmeyen şekilde karaya vurup intihar etmeleriyle ünlüdürler. Bundan yola çıkarak oluşturulan bir akım mevcut maalesef. Blue whale challenge olarak bilinen bu akımda 50 görev olduğu iddia ediliyor. Son görev ise bölümün sonunda kurbanın intihar etmesi.

Peki Rusya’da çıkan bu akım nasıl oldu da tüm dünyayı etkisi altına aldı. Rusya’da sosyal medya üzerinden etki alanına genişleten bu Challenge in geçmiş izlerine bakmaya ne dersiniz?
Bu Challenge’i kullananlar belirli etiketleri kullanarak kurbanları oyuna dahil etmeye çalışmış,10-14 yaşındaki çocukları hedef almışlardır. Bu Challenge Rusya’da 12 yaşındaki bir kız çocuğunun intiharı sonucu araştırmacı bir gazetecinin dikkati sonucu ortaya çıkmıştır.

Gazeteci yaptığı araştırmalar sonucu bu tarz oyunların gençler arasında hayli popüler olduğunu keşfetti. Kendi aralarında iletişim kurabildikleri ölüm gruplarına dahil edilen gençlerin acı sonunu hepimiz biliyoruz.
Rus güvenlik güçleri ilk operasyonu Kasım 2016 da yaptı. Küratör denen oyun yöneticilerinden biri olduğu söylenen Philipp Budeikin yakalandı ve 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ne yazık ki hapis cezası dahi intiharların önüne geçemedi. Vakalar ardı arkasına gelmeye başladı. Sistemi oturtan bu kirli eller kimdi, küçücük masum çocuklardan ne istiyordu?

Tarihte de buna benzer toplu intihar vakaları göze çarpıyor. Belki de günümüzün tarikat sistemlerinden biridir bu akım denen illet. Gencecik çocukları sırf psikopatlıkları uğruna acı çektiren bu akımın tamamen bitmesi için yetkililer gerekli önlemleri aldılar fakat bu vakalar yaşanmaya devam etti.

Yetkililerin yaptığı araştırmalar sonucunda mavi balina oyunun bir tarikat gibi yönetildiği ortaya çıktı.
Talimatları bir müridin gönderdiği, onun da başka müritlere eğitim verdiği sonucu ise olayı daha başka bir boyuta yönlendirdi. Zira geçmişte yaşanan buna benzer intihar vakalarında tarikatlara bakıldığında hayli üzücü sonuçlar ortaya çıkıyor. Tam anlamıyla bir sonuca ulaşılamadığı için bu konu üzerinde de duran uzmanlar çocuklarınızın rutin hayatının dışına çıktığında içine kapandığında depresif bir tavır almaya başladığında onunla konuşun, eğer çözüm üretemiyorsanız mutlaka bir uzmandan destek alın diye uyarıda bulunuyorlar.
Bize diretilen bazı görevler karşısında aslına bakarsanız mavi birer balinadan farksızsınız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum