İzzet Engin Kılıç

İzzet Engin Kılıç


Vazgeçmek

23 Haziran 2020 - 00:46

Vazgeçmek nedir?
Bu hayatta insanoğlu çoğu şeyi tek çırpıda silip atar. Bu da vazgeçmek oluyor yani. Ben de sizlere bu yazımda vazgeçmek ile ilgili naçizane düşüncelerimi paylaşacağım.
Bir kuş sesi delip geçer kulağımdaki sessizliği, ninni gibi gelir artık bana mısralar, kirlenen beyaz sayfalar yüzünden. Hafiften bir rüzgar eser usul usul gönlüme nakşeder. Bir mumun ışığında aramakta gönlüm. Sözcükler, hayatımı, benliğimi bir kaleme sığdırdı. Vazgeçilebilir mi duygulardan, vazgeçilebilir mi sevdadan veyahutta vazgeçmek kolay mıdır okunduğu gibi? Nedir bu vazgeçmek? Mısralarda kelime kalabalığı mı yoksa duyguların bir çırpıda silip atılması mı? Düşüne düşüne delirmek üzereyim. Aklım fikrim darmadağın. Bir şeye karşı bir sevgi beslersin, kendi küçük ama içinde barındırdığı anlamda bir o kadar büyüktür mahsun kalbinde. Bu ne olursa olsun sonuç olarak sevgi dersin bu duyguya ve ardından bir laf veyahut bir hareket ile silip atarsın o beslediğin sevgiyi içinden. İşte, vazgeçmek budur. Bir tohum ekersin toprağa, yıllarca büyümesini beklersin. Büyüdükten sonra ya yerini beğenmezsin ya da manzaranı bozuyor diye söker atarsın veyahutta kesersin kökünü bir masa veya sandalye olarak kullanırsın. Şimdi ağacı beslemek için harcadığın emeğe mi yanarsın yoksa sana kalan kökünü kullanabilmene mi sevinirsin? Vazgeçmekte işte böyle bir şey. O kadar emek sarfedersin ve sonra en ufak bir hatada söker atarsın ama sana kalan anıları ile kendini kandırırsın. İnsanoğlu birbirini kandırır durur, 'Senden vazgeçmem' diye. Bazıları ise 'Serden geçerim senden vazgeçmem' diye söyler. Hem kendini hem de karşısındaki kişiyi kandırır durur. Çünkü her vazgeçilemez dediğimiz şeyin vazgeçilebilir bir yanı vardır. Tıpkı o kadar yıl büyüttüğün beslediğin ağaçtan birden vazgeçebilmen gibi. Sözlerimi şu cümlelerle bitirmek istiyorum:
Şöyle bir söz aklıma takılıverdi "İyilik yaparsın, herkese anlatırsın. O ne vazgeçmektir, ne de vazgeçmekten vazgeçmektir. İyilik yaparsın ama evde tek başına düşünürken ben iyilik yaptım diye, o vazgeçmektir. İyilik yaparsın, yaptığını unutursun, Bu vazgeçmekten vazgeçmektir." İşte bu söz büyüttüğümüz beslediğimiz ağaçtan vazgeçmemiz gibidir. Bir yanda iyilik yapmak diğer yanda iyilik yapmak için vazgeçmek... 
Öyle bir zaman geliyor ki hiç vazgeçmem dediklerinden de vazgeçiyor insan vazgeçmek zorunda kalıyor.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • İslim YILDIZ
  1 ay önce
  O kadar güzel yazmışsın ki... Yazmış olduğun her cümlende kendimi buluyorum. Çok anlamlı ve etkileyici beni derinden etkiledi.☺️???????? Başarılar.????????
 • Kemal
  5 ay önce
  Yine çok güzel bir konu yine güzel bir yazı. Severek okuyoruz kardeşim. Kalemin daim olsun :))