İzzet Engin Kılıç

İzzet Engin Kılıç


NEYDİK VE NE OLDUK

23 Mayıs 2020 - 04:16

NEYDİK VE NE OLDUK?
Çok değil bundan tam 6 ay öncesi ile günümüzü kıyasladığımızda karşımıza neler çıktı neler oldu onu bu yazımda sizlerle paylaşacağım.

Bundan 6 ay öncesine dönüp baktığımız zaman ne görüyorduk? Şimdi ne görüyoruz? Aslında bu sorunun cevabı çok açık bir şekilde göz önünde. Günümüzde tüm dünyanın mücadele ettiği ve DSÖ tarafından pandemi olarak yayınlanan, Covid19 diye adlandırdığımız ve tüm insanlara enfekte olduğunu varsaydığımızda bile toplam 50 gram olan bir virüs bize başlığımızın cevabını çok net bir şekilde ortaya seriyor. Hareketli bir millet iken eve tıkanan millet olduk, elimizde olanın değerini bilmez iken şimdi onları arar olduk, en önemlisi sevgi nedir bilmez iken şimdi sevgiye muhtaç ve sevgiye aç bir şekilde yaşar olduk. Günümüz öyle bir hal almış ki bana dokunmayan yılan bin yaşasın tabirini tam anlamıyla taşıyor olduk. Neden mi? 2019'un Aralık ayında Çin'de virüs çıktığı zaman kimin umrunda olmuştu diye sorsak kimse evet olmuştu diye cevap verebilir miydi? Hemen komşumuz olan İran virüs ile mücadele ettiği zaman kimsenin umurunda oldu mu desem? Bu soruya da aynı cevabı alacağız elbette. Şu an ise ülkemiz de bu virüsle mücadele ediyor ve bakıyorum da herkesi bir can korkusu salmış durumda çünkü virüs artık bizim ülkeye de geldi. İşte az önce dediğim bana dokunmayan yılan bin yaşasın tabiri tam olarak bunu özetliyor. Evet çok değil 6 ay önce dünya üzerinde bulunan gündemler tam olarak şöyleydi: ABD İran ile ilişkillerini askıya aldı, ABD Çin ile ilişkilerini askıya aldı, Suriye'de mahsumlara saldırı düzenlendi, Çin Uygur Türklerine zulüm yapıyor gibi bir çok örnek vardır. Şu an ise hangi kanalı hangi siteyi açarsak Covid19 var başka bir şey yok. Evet insanoğlu bazı şeylerin kıymetini elimizde varken bilmek gerekir. Çünkü şu an bakıyoruz seven sevdiğine gidemiyor, evlat anneyi babayı göremiyor, yaşlılar huzurevlerinde tek başına ziyaret edeni yok, gezmek istiyorsun gezemiyorsun ve nice örnekler de var. İşte elimizde varken kıymet bilmedik, tabiri caiz ise nankörlük ettik her şeyi gülük gülüstanlık belledik. Yalnız olan şimdi de yalnız kaldı ya işte hayat onlar için değişmedi. Dinen de meseleye  değinecek olursak eğer; Hadisi şerifte de belirtildiği gibi, "Eğer sizi Allah'a yakınlaştırıyorsa bu sizin için imtihan eğer sizi Allah'tan uzaklaştırıyor ise bu sizin için azaptır cezadır." Sizce bizler hangi konumdayız? Asıl önemli olan bu soru ve bu soruya vermiş olduğumuz cevaptır. Elbette ki gelecek baharlara hazır olalım ama eskisi gibi değil yeni bir şekilde hazır olalım. Mesela kalp kırmak yerine kalbin içinde yer edinmek gibi, surat asmak yerine güler yüzlü olmak ,etrafa tebessüm  saçmak, yanlız olanları bir başına bırakmak yerine onlar ile dost olmak, en önemlisi bencillikten Kurtulmak olacaktır. Hazır olun elbet güzel baharlar bizim olacaktır. 

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Sema
  4 ay önce
  Kalemine sağlık Urfalım..Gun geçtikçe yeni özellikler katıyorsun kendine..Tebrik ediyorum
 • Kemal
  4 ay önce
  Evet, bu salgın ile bazı şeylerin kıymetini hatırladık. Konuyu çok güzel ele almışsın kardeşim. Eline, kalemine sağlık.
 • Kübra
  4 ay önce
  Eline, yüreğine kalemine sağlık kardeşim
 • Özge
  4 ay önce
  Eline kalemine sağlık ; bugünkü salgınla başlayan yeni hayatımıza bakış açımızı sorgulatan güzel ve anlamlı bir yazı olmuş.Kalemini Allah muvaffak eylesin.:)
 • Elif Kara
  4 ay önce
  Kelimeler çok güzel bir şekilde dile getirilmiş ve çok güzel bir yazı ortaya çıkmış eline emeğine yüreğine sağlık kalemin daim olsun inşallah