İzzet Engin Kılıç

İzzet Engin Kılıç


KEŞKE Kelimesi

22 Mayıs 2020 - 04:20

KEŞKE DEMEDEN ÖNCE
Evet sevgili dostlarım çoğumuz hemen hemen her gün keşke kelimesini kullanırız ama gönül ister ki o kelimeyi hayatımızdan silip atalım. Naçizane bir fikrimi sizlerle paylaşmak istedim ve sözlerimi bunun üzerine kaleme aldım.Keşke hayatımızda olan tozlar pembenin tozu olsaydı da hayatımız şenlenseydi.
Keşke hayat biraz dahi dediğimiz gibi olsaydı, hayal kurardık mesela, mısraların içinde kaybolarak. Keşke oluşan dumanlar fabrika dumanı olmasaydı da sisin dumanı olsaydı en azından zarar görmezdik. Keşke keşke keşke. 5 harfli bir kelime olan keşke. Öyle bir kelime ki her yerde her şekilde kullanabilirsiniz bu kelimeyi. Pişmanlık belirtmek için kullanırsınız, sitem etmek için kullanırsınız yani kısacası hayatınızda her anısında dışında her yerde kullanabilirsiniz. Unutmamak gereken bir hususta keşke kelimesi hiçbir zaman hiç bir şekilde bitmeyecek çünkü kelime anlamı bile dilek anlatan tümcelerin başında gelir, özlem yada pişmanlık bildirir. Yani insanoğlu varoldukça dilek ve pişmanlıklar devam edecek. İnsanlık devam ettikçe keşkeler de devam edecektir. Şimdi akıllarda bir soru. Keşke dememek için ne yapmak gerekir? İnsan en başta sevdiklerinin kıymetini bilecek, elinde olan ile geçinmeyi bilecek. Sevdiğiniz elinizden gittikten sonra keşke onu size getirmez, elinde olanla yetinmezsen fazlası dengeni bozup seni uçuruma sürükler. Uçuruma düştükten sonra keşke seni kurtarmaz. Çok manidar bir sözde belirtildiği gibi son pişmanlık fayda etmez diye. Evet sevgili dostlarım son pişmanlık demen son keşke demektir unutmayın ki sevgi artıkça, aç gözlülük bittikçe keşkeler de eskiye nazaran azalacaktır. Sözlerimin sonlarına ise YUNUS EMRE'den bir söz eklemek isterim: Eğer ileride bir gün KEŞKE demek istemiyorsan 3 şeyi doğru seç, eşini, işini, arkadaşını. Unutmayın ki hayat sevince ve güzel baktıkça şen olacaktır şenlenecektir.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Kemal
    4 ay önce
    Bu keşkeler hiç olmazsa hayatımızda ama onlarda bir parçası hayatın. Kalemine sağlık kardeşim. Bu güzel ve anlamlı yazılarının devamını bekleriz.