İzzet Engin Kılıç

İzzet Engin Kılıç


İyi ve İyiliğe Hasret Kalmak

25 Kasım 2020 - 21:58

Evet kıymetli dostlarım, bugün sizlere iyi olmanın ve iyilik yapmanın her geçen gün anlamını kaybettiği şu fani dünyada, elimden geldiğince size anlatmaya çalışacağım...

 
Muhtaç olmanın ne olduğunu bana öğreten şey bunların eksikliği oldu. Çünkü ne eskisi gibi iyi olabilen ne de iyilik yapmayı bilen kalmış.
İyi kelimesinin manası ise şunlardır: İstenilen, beğenilen nitelikleri taşıyan, beğenilecek biçimde olan, kötü karşıtı, bol, yararlı, kazançlı, uğurlu, hayırlı, iyilik getiren, esen, sağlıklı. Bu manayı görünce bir iç çektim ve tekrardan bir hüzün sardı etrafımı. Çünkü çevremizde her şeyin çokça olmasından dolayı bir şeyi beğenmiyor veya sevemiyoruz. Bir diğer anlamı ise kötü karşıtı demek ki kötülük her tarafı esir almış durumda. Neden mi? Çünkü etrafımıza baktığımız zaman kardeşi kardeşe ihanet ederken, seveni sevdiğini aldatırken, dostu dosta kazık atarken, insanı insan öldürürken görüyoruz. Bunlar ve benzeri nice şeylerin baş kaldırdığı günümüzde kötüden başka ne var ki... 
Bir diğer manası ise bol. Herhalde tek anlamını yitirmeyen manası budur. Çünkü iyi olmayı, iyiliği unutturan şeyin temel nedeni bol olması zaten. Her şeyin bol olduğu bir yerde değer bilmek yoksa eğer iyilikte yoktur.
Başka bir manası ise yararlı olmaktır. Yarar sağlamak ve yararlı olmak çok tuhaf geliyor sanki artık dünyamıza. Varsa bile elin parmağını geçmeyecek kadar. Çünkü yarar ile çıkar kelimeleri birbirine yazım olarak çok benziyor olsa da anlam olarak birbirine zıt bağımsız iki kelimedir. Bu iki kelimeyi dünya terazisine koyduğumuz zaman, çıkar daha ağır bastığı içindir ki yarar nedir bilen de azdır yararlı olanda.
Bir diğer manası ise uğurlu. Belki bu da manasını kaybetmedi ama onun da nedeni insanın kendini avutması. Çünkü psikolojik olarak bir şeyin bize uğur getirdiğini düşünüyor olmasak bile inanmaktan başka çaremiz yok.
Eeeeee bir başka anlamı ise hayırlı. Hayırlı gibi bir güzel kelimeden bize kalan ise sadece hayır kelimesi oluyor herhalde. Çünkü yapılan veyahut yapılmak istenen her şeye hayır demeyi kendimize ve beynimize kazıdık. Bu iyi bir şeyde olabilir kötü bir şeyde.
Bir şey elimizde varken kıymetini bilmeliyiz çünkü elimizden kayıp gittiği zaman başını duvarlara vursan bile boş gelir artık bu yaptığın. Manasını kaybetmeye başlayan ve tabiri caizse nesli tükenmek üzere olan bir kelimenin değerini anlamak ve anladıkça çoğaltmak gerekiyor. İyi olun, iyiliği aşılamaya çalışın. Günümüzde iyi olan insanları kullanmaya çalışanlar olsa da iyilik artıkça kullanmak isteyenler azalacaktır ve unutmayın ki atalarımız çok güzel bir söz söylemiştir: İyilik yap denize at balık bilmezse Halik bilir.
Yunus Emre de zamanında günümüz koşulları hakkında çok güzel bir söylemiştir: İnsan iyiliği kadar taşlanır, Merhameti kadar dışlanır, kulluğu kadar da sınanır.
Nasıl da günümüzü tanımlıyor değil mi dostlar. 
Siz iyiliğinizden ve iyi olmanızdan ödün vermeyin sakın, kötü elbet bir gün kaybedecektir. 
Sözlerimi bitirecek olursam Mevlâna’nın da dediği gibi: İyilik aradığın zaman insanda kötülükte kalmaz.

YORUMLAR

  • 3 Yorum