İzzet Engin Kılıç

İzzet Engin Kılıç


HAYAL

06 Haziran 2020 - 15:09

Sizce bu hayatta hem en pahalı hem de en ucuz olan şey nedir? Bu sorunun cevabını yazmış olduğum yazımda sizlerle paylaşacağım.

Hayal, başta gerçek olmayan ama gerçek olmasını istediğimiz bir olayın veyahut duygunun önceden kendi kafamızdaki oluşturduğu halidir.

Bazen içinde bir mahkum olursun zindanına hapseder seni, benliğini ve bedenini ama ruhun duymaz. Seni senden alır götürür. Hayal kurmak evet bir şey kuruyorsun ve bunu gerçekleştirmek istiyorsun, kurması çok kolay ve bir o kadar basit ama önemli olan husus şu ki gerçekleştirmek için sarf edilen çaba. Yazının başında sorduğum sorunun cevabını eminim ki merak etmişsinizdir. Hem en ucuz hem de en pahalı olan şey hayaldir. Çünkü kurmuş olduğun hayal içersinde olan insan veya insanlar hayalinin ölçüsünü belirler. Değeri hak eden en pahalı hale getirir hak etmeyen ise en ucuz hale getirir. Türlü türlü hayal kurar insanoğlu, içerisinde aşk, sevgi, özlem, mutluluk, gelecek ve çoğunun hayalini süsleyen şey olan parayı barındırır. Her gülün bir dikeni olduğu gibi hayalinde dikenleri vardır elbet. Mesela çok fazla hayal kurar veyahut  çok fazla düşünürsen ya da sosyal hayatında  herhangi bir değişiklik olur ise asosyal olursun ya da kendini kaybeder bir uçurumun dibinde bekliyor olursun. Çünkü hayal belirli bir yerden sonra insanı özendirmeye teşvik eder. Özendiği kişiyi, duyguyu veyahut hayatı ister. Elde edemeyince de çok büyük bir boşluğa düşer. Büyüklerimizin de sürekli söylediği manidar bir söz vardır eminim hepiniz biliyorsunuzdur, " Her şeyin fazlası zarardır." Bazen hayattan beklentisi olmayan insan beklentisi olandan daha mutlu olabiliyor. Çünkü kurduğu ve ardından yok olabilecek bir hayali yoktur. Çünkü herhangi bir beklentisi yok peşine düşeceği bir hayali yok. 

Bazı hayaller insana imkansız gibi gelebilir ama unutmayın ki inanmak başarmanın yarısıdır. Bundan ötürü hayalin bir diğer püf noktası da inanmak üzerine oluşur. Sabırlı  ve umutlu olmak gerekir. Sezai Karakoç' un da dediği gibi, "Senden umut kesmem kalbinde merhamet adlı bir çınar vardır." 
Umut, inanç ve azim hayalin temel noktası konumundadır. Yani başka bir anlamda bunlara muhteşem üçlü de diyebiliriz. Çünkü lafla peynir gemisi yürümez. O gemiyi götürmek için en başta yakıt ve gemiyi kontrol altında tutan bir kaptan olması lazım. Burada kaptan biz yakıt ise saydığım muhteşem üçlü oluyor. 
Sözlerimin sonunda sizlere tekrar belirtmek isterim ki hayaller herkes ile her şekilde süslenmez adamını iyi seçmen gerekir. Çünkü ileride pişmanlık ve üzüntü yaşamamak için...
Ve yazımı şu cümlelerle sonlandırmak isterim. İnsan dünyada, hayal ettiği müddetçe yaşar ve en büyük işler, büyük hayal sahibi insanlarca başarılmıştır. Hayal edebilmek hayal etmeyi bilmek ve büyük işleri başarabilmektir. Öncelikle başarmak istediğiniz hayalinizi tasarlayın ve ardından bu hayalinize ulaşmak  adına emek verin, yürüyün ve ardından bir yarışçı gibi varmak istediğiniz hayalinize doğru koşun.
Bazı hayalleri zihnimizde tasarlarken her ne kadar imkansız gibi gözükse de sonuçta elinizde kalan mutluluğunuzu huzurunuzu sağlayacak olan hayallerimizdir.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Özge
  5 ay önce
  Düşündürücü güzel bir yazı, kalemine sağlık .Allah muvaffak eylesin :)
 • Kemal
  5 ay önce
  Kalemine sağlık kardeşim
 • Elif Kara
  5 ay önce
  Yine muhteşem Bir konu ve konuyla bütünleşen muhteşem cümleler eline emeğine yüreğine sağlık kalemin daim olsun inşallah
 • Ahmet OLCAY
  5 ay önce
  Yüreğine ve kalemine sağlık başarılarının devamını dilerim İzzet Bey