İzzet Engin Kılıç

İzzet Engin Kılıç


BEYAZ KAĞIT

05 Eylül 2020 - 15:28

Beyaz kağıt dediğimiz zaman aklınıza ne gelir? Sadece bir kağıt parçası der geçer misiniz yoksa farklı bir düşünce ile mi tanımlarsınız? Bu yazımda sizlere naçizane düşüncelerimi paylaşacağım.

Ağaçtan yapılan ve sürekli tasarruf edip daha fazla ağacın yok olmaması için az kullanımına özen gösterdiğimiz şeyin ismidir kağıt.
Çocukken sadece uçurtma yapıp uçurmaya çalıştığım, uçak yapıp yarışa tutuldugum yani kısacası sadece bir oyun aracı olarak gördüğüm kağıt ile büyüdükçe sınava tabi tutulmaya başladığımı fark ettim. En başta okulda sürekli doğru yanlış peşinde koşup yılı kalmadan geçirmekti hedefimiz. Yine büyüdükçe birileri için kalem tutup yazmaya başladık ama bu sefer okul değildi kağıdımızın  işlevi bu sefer uğruna yandığım insan üzerine yazmaya başladım kiminde nefret kiminde özlem kiminde ise sevgiyi yazdım beyaz kağıt üzerine. Beyaz kağıt sürekli beyaz kağıt olarak kaldı benim için ama içinde barındırdığı yazılar duygu yüklü yazılar sürekli değişti ama yazıların ortak bir noktası ise hepsi bir sınavdı. Kiminde hayat sınavı kiminde gelecek hayali kiminde ise kalbimin sınavı. Yani kısacası biz bu hayatta  hep bir sınava tabii tutulduk. Neden hiç düşündünüz mü?  Beyaz kağıdın daha bir çok özelliği, işlevi vardır.  Yoldan geçerken kiminin üzerinde kiralık kiminin üzerinde satılık kiminin üzerinde ise domates 5 lira gibi bir çok şey görürsün üstünde. Bazen bir umut olur içerisinde yazan bazen ise hüzün olur. Bir beyaz kağıt üzerine bir insanın hayatına mal olacak idam kararı da yazılabilir bazen ise bir düğün davetiyesi veyahut diploma bizim gelecekteki hayatımızın yönünü, gidişatını boş bembeyaz bir kağıttakiler değiştiriverir. Hepsi bomboş beyaz bir kağıda yazılı kelimeler bütünüdür ama hepsinin icraatı farklıdır.  Beyaz bomboş kağıt işte ismi boş ama içinde yazılanlar dopdolu... Kısacası bir boş kağıda hüzün, umut, mutluluk, sevinç gibi aklınıza gelebilecek her türlü duyguyu saklarız isteğimiz doğrultusunda. Ve sözlerimi bitirecek olursam elinizde boş bir kağıt olabilir tıpkı bir arsa gibi o kağıdın mimari sizsiniz projeniz ne ise işlenişi de ona göre olacaktır.  Ve şunu asla unutmayalım kağıdınız nasıl olursa olsun renkli kağıt veya boş beyaz bir kağıt hiç farketmez siz mimarsınız ve " Mimarlığın   en güzel güzelliklerinden biri, her seferinde ,tekrar baştan başlamaktır."

YORUMLAR

  • 1 Yorum