Eyyüp Enis Nebati

Eyyüp Enis Nebati


Yeni Düzen ve Sosyal Mutabakat

06 Haziran 2020 - 19:35

Çin’de devlet görevlileri kapı kapı dolaşıp, kendi vatandaşlarının evlerinin kapılarını mühürleyerek ölüme terk ederken, ülkemizde devlet görevlileri ve gönüllüler kapı kapı dolaşıp vatandaşların temel ihtiyaçlarını gidererek tüm dünyaya, insanlık namına bir mesaj yolluyordu adeta. Sıkıntıya düşen tüm insanlığa insanlık namına, imkân dahilinde el uzatan ülkemiz, bu seferde kendi vatandaşlarının sıkıntılarını giderebilmek için kapı kapı dolaşmaktaydı. Bu gayret, bu hizmet tüm dünyaya örnek olmuş, dünya medyası bu başarıyı manşetlere taşımıştı. Ülkemizde yaşanan bu efsane, asırlar boyunca yankılanmaya, nesilden nesile aktarılmaya devam edecektir.

Ülkeleri, insanları, en temelde ise insanlığı imtihana tutan korona virüs halen can almaya devam etmektedir. Ekonomik krizler, stratejik savaşlar, mantığa ve menfaate dayalı devlet ilişkileri derken, yorulmuş ve yıpranmış insanlık, korona virüsün gelmesiyle birlikte hepten karamsarlığa düşmüş, dünyanın sonu mu geliyor diye düşünmeye başlamıştık. Virüsün dünyaya yayıldığı ilk zamanlarda korku filmi gibi sahneler yaşanmış, insanlar evlerine kapanmıştı. Son dönemlerde korona virüsün bulaşı azalma eğiliminde olsa da filmin sonunun nasıl biteceği halen merak konusu. Bilim adamları tedbirlerin sıkılaştırılmasının uygun olacağı yönünde görüş bildirse de siyasetten ticarete diğer tüm kesimler mümkünse tüm kısıtların kaldırılması yönünde mutabakata varmış gibiler. Ekonomi mi, hayat mı, ekonomik hayat mı? derken, en nihayetinde bir yol buldular ve bu yola “Yeni Normal” dediler. Bu yeni düzende herkes maske takacak, sosyal mesafeyi koruyacak ve her türlü sosyal etkileşimden uzak duracaktı. Böylelikle kimse kimseye virüsü bulaştırmayacak, biryandan virüs yok olup giderken diğer yandan ekonomik sistem ve etkisi altında olan tüm yaşantımız kaldığı yerden devam edecekti. Toplumun büyük bir kısmı tarafından kabul gören bu yaklaşım günümüzün “sosyal mutabakatı” olarak kayıtlara girmiştir.

Başta Çin olmak üzere birçok ülkenin sosyal mutabakatı, kendi vatandaşlarının bir kısmının ölüm emri iken, güzide ülkemizin varmış olduğu sosyal mutabakat ise yaşatmak, yardımlaşmak ve gönülden gönüle bir bağ kurmak üzerinedir. Yardımlaşma bilincinin ve hissiyatının en üst düzeyde yaşandığı ülkemizi çok daha güzel günler beklemektedir.
Merhum Mehmet Akif’in dediği gibi “kim bilir belki yarın, belki yarından da yakın”
 
Selam ve dua ile…
Eyyüp Enis Nebati
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Urfalı
  1 yıl önce
  Çok güzel bir yazı olmuş insanı cok etkiliyor
 • Misafir
  1 yıl önce
  Yazınızı cok begendim. Türkiye ile grur duyuyoruz hükümetimiz halkıyla cok ilgileniyor rabbim muvaffak etsin insallah