Eyyüp Enis Nebati

Eyyüp Enis Nebati


ÜÇ KAHRAMAN

29 Mayıs 2020 - 18:25

Adnan MENDERES, Fatin Rüştü ZORLU ve Hasan POLATKAN

Tarihimizin kara günlerinden biri de bundan tam 60 yıl önce 27 Mayıs 1960 yılında yaşanmıştı. Cumhurbaşkanı, başbakan, genelkurmay başkanı, bakanlar, milletvekilleri, bürokratlar, komutanlar, iş insanları, hayırseverler, velhasıl devletin önde gelen tüm adamları bir bir gözaltına alınmış, tehdit, şantaj, hakaret ve utanç verici aşağılamalara, günlerce haftalarca aylarca maruz bırakılmışlardı.

16 ay süren bu vahşet, nihayet 16/17 Eylül 1961 yılında üç büyük kahramanın asılarak şehit edilmeleriyle sonuçlanmıştı. Aradan tam 60 yıl geçti. İdam ile kapattıklarını sandıkları o dosya, aslında hiçbir zaman kapanmamıştı. Nesiller boyunca aziz milletimiz, yapılan bu cinayeti vicdanlarının bir köşesinde yargılamaya devam etmiş ve bundan sonra da yargılamaya devam edecektir.

Adnan Menderes ve arkadaşları 10 yıl boyunca canlarını tırnaklarına takarak çalışmışlardı. Yollar, okullar, hastaneler, köprüler, fabrikalar kurmuşlardı. “Yeter söz milletindir” diyerek çıktıkları kutlu demokrasi yolunda, girdikleri 3 seçimin 3’ünde de %50 civarında oy alarak, tek başlarına iktidar olmuşlardı. Halk teveccüh göstermiş, yönetimden memnun kalmış ve tekrar tekrar görev vermişti. Ancak her dönem de olduğu gibi o dönemde de halkı hakir gören, kibirleriyle bastıkları toprakları bile kirleten kirli insanlar varmış. Avrupa ülkelerinin yarısından fazlasının krallıklarla yönetildiği gerçeğini görmeyen, “demokrasi yalnızca sandık demek değildir” diyebilecek kadar aciz olan, ali devlet menfaatlerini, ucuz dünya menfaatine satabilen, bu ucuz insanlar her dönemin kemirgenleri olarak kayıtlara geçmişlerdir.

En nihayetinde tarihin vitrinleri, tarihin güzide kahramanlarına aittir. Cumhuriyet tarihimizin ilk darbesini yapanların, kim olduklarının dahi bir önemi yokken, idam edilen bu üç büyük kahraman, halen rahmetle anılmakta, adlarına eseler yazılmakta ve yapılmaktadır. Vefa eseri olarak, açılışı yapılan “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” bir demokrasi nişanesi olarak kayıtlara girmiştir. Bu ve benzeri eserler bizlere gösteriyor ki,  kötü insanlar ve yaptıkları kötülükler, karanlıklarda kaybolurken, iyiler ve yaptıkları iyilikler, bir fener gibi ışıldamaya ve yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.

Selam ve dua ile…
Eyyüp Enis NEBATİ

YORUMLAR

  • 2 Yorum