Eyyüp Enis Nebati

Eyyüp Enis Nebati


Öldürmeme Sanatı

02 Haziran 2020 - 16:35

Yılbaşından bu yana gündemimizi çok yoğun bir şekilde işgal eden korona virüs uzun bir süre daha gündemimizi işgal etmeye devam edecek gibi görünüyor. En iyimser senaryolarda bile bir parça kâbus ve kaos olasılıkları ele alınmakta, özelde vatandaşlar, genelde de devletler çaresiz bir şekilde bu süreci seyretmektedir.

Tüm finansal kaynaklar, ileri teknolojiler, her olasılığı hesaplayan yapay zekalar, devletler, uluslararası kuruluşlar, bilim insanları ve aklınıza gelen ve gelebilecek olan tüm imkanlar, korona virüsü durdurabilmek namına seferber olmuş durumda. Herkes birbirine ne zaman bitecek, nasıl bitecek, bitecek mi, ilaç bulundu mu, bugün kaç kişi öldü? Diye sorular soruyor ve sormaya devam edecekler. Bunun yanı sıra “Çin mi yaptı, ABD mi? Laboratuvarda mı üretildi yoksa vampir filmlerindeki gibi bir yarasa, bir Çinliyi ısırdı ve bir anda tüm dünya ya böyle mi yayıldı?” Bu ve benzeri komplo teorilerinin sonu saymakla gelmez. Sorunu çözmek namına sorunun kaynağına ulaşılmak isteniyorsa bu soruların cevabını bulmaya, komplo teorilerini temellendirmeye çalışalım tabi ki ama görünen o ki, Bu virüs bize, birbirimize karşı saygılı davranmadığımız takdirde, çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalacağımızı anlatmaya çalışıyor. Bu virüs bize, her insanın hayatının değerli olduğunu ve her bir insanın yaşamayı hak ettiğini anlatmaya çalışıyor.

Bu virüs bize, birlikte yaşamayı öğrenemezsek, birlikte yok olacağımızı anlatmaya çalışıyor.
Bu virüs bize, insanları sistemin birer pilleri haline dönüştüren kapitalizmin çok daha tehlikeli olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Bir taraftan insanların bir kısmı bu mesajları ve daha fazlasını çok net anlamış ve hayatını yeni düzene göre konumlandırıp şekillendirirken diğer bir kısım ise gözlerini ve kulaklarını kapamış, virüsü yok saymış durumda. Korona virüsü hafife alıp küçümseyenler ve bu yüzden de yüzbinlerce insanın ölümüne sebebiyet verenler, yarın Hakk’ın divanına varıp, defterler açılınca, nasıl hesap vereceklerini şimdiden düşünmeliler. Yazılı ve görsel medyayı günbegün anbean takip edip, ölen kişilerin sayısındaki düşüşe sevinsek te, düşen şeyin rakamlardan ziyade bir ateş olduğunu ne olur unutulmayalım. Maalesef ateş düştüğü yeri yakıyor. Bu vesile ile ölenlere Allah’tan rahmet, hastalarımıza acil şifalar diliyorum. En nihayetinde sevdiklerimizin korona virüsten dolayı zarar görmelerini istemiyorsak, öncelikle korona virüsten kendimizi korumalı ve kendimizden başlayarak, hep birlikte yaşama hakkına saygı duymalıyız.
 
Selam ve Dua ile…
Eyyüp Enis Nebati

YORUMLAR

  • 2 Yorum