Eyyüp Enis Nebati

Eyyüp Enis Nebati


Lütfen, Nefes Alamıyorum!

01 Haziran 2020 - 12:16

“Zenci, melez ve Kızılderili köleler taşınmaz mal olarak elde tutulacaktır. Herhangi bir köle efendisine karşı direnirse sahibi ıslah etmeye çalışırken, asi köleyi öldürecek olursa, böyle bir kaza hiç olmamış gibi köle sahibi tüm cezalardan muaf tutulacaktır.”

 İşte Amerika birleşik devletlerinin geçmişini ve bugününü kirleten bu yasa, 1705 yılında kongreden geçmişti. Daha sonra ki yıllarda bu yasa yürürlükten kaldırılmışsa da, görünen o ki, uygulamada halen devam etmektedir. Çünkü Amerika’da şimdiye kadar, hiçbir polis, siyahi birini öldürdüğü için hiçbir ceza almamıştır. Onlara göre bu cinayet değil bir kazadır ve bu kaza hiç olmamış gibi kabul edilmektedir. Böyle bir utanç, başka utançlara yer olmaksızın bir devlete yeterde artar.

İşte bu utanç vesikası olan yasanın ürünü olan bir görüntüde 25 Mayıs 2020 tarihinde yaşandı. George Floyd adında siyahi bir adam, polis tarafından gözaltına alındı ve gözaltına alınırken itiraz etmedi. Ters kelepçe takıldı, yine itiraz etmedi. Yere yatırıldı yine itiraz etmedi ve sonunda ölmesi için boğazına basıldı. Ölüme giderken son sözleri “Nefes alamıyorum… lütfen…” oldu. Dakikalarca bir yandan nefes almaya çalışırken, diğer yandan çaresiz bir şekilde yalvarıyordu. Kendisi de anlamıştı aslında öldürülmek istendiğini. Boynuna basan kişinin nefretini, kendisi de hissetmişti aslında.  Evet 2020 yılında insanlığı yasa boğan, kanını donduran, hani o izlemeye dahi dayanamadığımız, hunharca yapılan bir katliam daha sahnelendi, sözüm ona dünyanın demokrasi, barış ve özgürlükler ülkesi olan Amerika’dan.

Cani insanlar, dünyanın her bir köşesinde, buna benzer insanlık suçu işlemeye devam etmekte ve maalesef birçok insan George Floyd gibi işkenceler ile katledilmektedir. Kapitalizmin köleleri tarafından, tüm dünyada öyle bir nizam kurulmuş ki, sistemin cellatları yok ettikleri her bir insan ile birlikte, insanlığı da yok etmeye devam edecektir. Bize düşen, bu sistemle ve cellatlarıyla, elimizden geldiğince elimizden, gelmediğince gönlümüzden mücadele etmektir.
  
Selam ve dua ile…
Eyyüp Enis Nebati

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Mustafa
  1 yıl önce
  Köşe yazılarınız cok keyifli begenerek okuyorum
 • Misafir
  1 yıl önce
  Mazlum u anlamak adina guzel bir yazi İnsallah insanlik bu zulme sessiz kalmayacaktir yureginize saglik