Elif Şahap

Elif Şahap


COVID 19 İLE İNSANLIK DAMGALANDI

06 Mayıs 2020 - 22:10

Covid19 diğer adıyla korona virüs 2019 23 Aralık vuhan kentinde ortaya çıkıp, bütün ülkeye yayılmıştır. Tek bir kentte bir kişide bulunan virüs bütün ülkeye ve daha sonra  ülkelere yayılım sağlamıştır. Peki bu virüs insanlari nasıl etkilemiş? Ülkeler arasında çok iyi ekonomiye, siyasete vs. Sahip olan devletlerin bile baş edemediği bu virüs nasıl olur da, sosyal medyada alay konusu olup  aslinda bireylerin  üstünde baskı  oluşturdu? 
 Bilindik üzere cavid19 ilk önce vuhan kentinin hayvan pazarında balık satıcısı olarak çalişan kadında görülmüştür. Ve ikincisi ise, bu kadından sürekli alışveriş  yapan 61 yaşındaki bir erkekte görüldü.Iste tam olarak burada başladı  insanın cavid19 damgası, sadece bir birey üzerinde  ortaya çıkan virüs  bütün ülkeye  yayıldı. Bir kişi virüsü taşımış diğerleri  yaymış oldu; o kişi ilk damgalanan kişidir .aslinda bu sayede sosyal mesafe artmış oldu.ve Çin dünya üzerinde  virüsü ortaya çıkaran  ülke olarak tanınıp insanlar tarafından damglanmış oldu. Daha sonra Çin  yedikleri yemekler üzerinde eleştirilere maruz kaldı. bu da tükettikleri hayvansal gıdalardan biri olan yarasa ile baş göstermíştir.

Şimdi bu durumu sosyal medyada ya da kendini dışarda gösterenler alay konusu haline getirmiştir. En başta da 65 yaş üstü bireylerde kayıp fazla olduğundan  yaşlı  insanlara olan davranışları ve tavırları diğer bir deyişle direk onlarda virüs var damgasını vurmakla insan psikolojisi üzerinde baskıyı kurmuş oluyor. Tabi bu sadece 65 yaş üstü için degil, tüm bireylerde mevcut en basitinden arkadaşlar arasinda ya da aile arasında , sokakta yürüken  öksürdüğümüzü , hapşurduğumuzu görenlerin  hemen uzaklaşması ile aslında ,bu bireyde virüs var düşüncesi oluşturuyor. Şimdi bakacak olursak bile en ufak soğuk algınlığı bile insan zihninde virüs olma ihtimalini yaratıyor. En basiti aldığımız tedbirler bile(maske eldiven vs) birbirimizden korunmamiz için değil midir?  Ve bu bütün ülkelerde mevcuttur.yani kısacası  İnsan biyolojik olarakta,ruhsal olarakta damgalanır. Bu evre ise böyle gerçekleşmiş olur ;
DAMGALANDI, DAMGALANDILAR, DAMGALANDIK...

YORUMLAR

 • 8 Yorum
 • Azize Önal
  1 yıl önce
  Başarılarının devamını dilerim cok guzel yazmissin.
 • Rozerin Yurdakul
  1 yıl önce
  Kıymetli düşüncelerini bizimle paylaştığın için tesekur ederim canım benim bilindiği üzere damgalanma toplumun kanayan yarası haline geldi ön yargılar zirvesini koruyor bu yaraya hep birlikte merhem olma dileğiyle.
 • Rozerin Yurdakul
  1 yıl önce
  Kıymetli düşüncelerini bizimle paylaştığın için tesekur ederim canım benim çok güzel bir konuya değinmiş oldun dalgalanmalar toplum içinde hepimizin ortak yarası bu sayede farklı bir perspektiften farklılık oluşturdun başarıların devamını dilerim.
 • Elif şahap
  1 yıl önce
  Tesekkur ederim
 • İbrahim Halil Aslan
  1 yıl önce
  Çok nitelikli bir yazı olmuş, başarıların devamını dilerim.
 • AYŞE ÜNLÜ
  1 yıl önce
  Yazan yüreğine duygularına sağlık canım Teprikler
 • Tülay
  1 yıl önce
  Kalemine sağlık kardeşim, çok iyi anlatmışsın.
 • Ahmet Akyıldız
  1 yıl önce
  Bu kadar güzel anlatılamazdı. Tebrik ederim