Cuma Arslan

Cuma Arslan


PEKİ HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ

06 Mayıs 2020 - 15:36

Aylardır süren ve ne zaman sonlanacağı belli olmayan covid-19 virüsüyle yine gündemdeyiz. Her gün binlerce kişiye test yapılarak belli sonuçlar elde ediliyor. Sonuçlar ilk başta vaka sayısının ne kadar çok olduğunu ve ne kadar fazla yayılım gösterdiğini gözler önüne serdi. Şimdi ise bu hızın tam tersine döndüğün vaka sayısının gün gün azaldığına, bu hastalıktan dolayı vefat edenlerin yaklaşık 1-2 hafta önceki tabloya göre düşüşe geçtiğine ve iyileşen hasta sayıların yükselişine umutla, heyecanla şahit oluyoruz. Şuan ki tablonun bir kaç hafta önceki tabloya göre umut verici olması ve gün gün iyiye gitmesi ne sonucu oluştu?

Tabi ki aylardır verilen mücadele ve haftalardır uygulanan orta seviye sıkı yönetim, yasaklar, kurallar vb. yaptırımlar tablonun iyiye gitmesin de akla gelen ilk şeyler. Belki de bu virüsün aşısı bulunmamakla beraber kısa zaman sonra hayat normale dönecek virüs tamamen bitmediği halde etkisini yitirecek. Tabi bu bir varsayım ama neden olmasın?

PEKİ BİRAZ DÜŞÜNELİM
Akla gelen ilk şeyleri söyledik peki hiç başka bir sebepten dolayı ortaya çıktığını ve farklı nedenlerden dolayı iyiye gittiğini düşündünüz mü? Bu hastalığın ÇİN' in wuhan kentinde çıkıp ülkemize kadar yayılım gösterdiğini biliyoruz. Belki de yaptıklarımıza karşılık başımıza gelen bu virüste ÇİN bir aracıydı. Biz Peygamber (s.a.v) efendimizin ümmeti olarak ona yakışır bir şekilde onu örnek alarak bir yaşayış biçiminden uzaklaşmadık mı? Müslümanın Müslümana kardeşin kardeşe sadık kalmadığı bozgunluğun ve kibir in çoğaldığı bir topluma dönüştüğümüz için gelmemiş midir bu başımıza?

Diğer yandan Allah'a inanmayan itaat etmeyen gayrimüslimlere bir işaret değil midir bu bela, kendini süper güç ilan eden kimseden çekinmeyen korkmayanları çaresiz bir belayla baş başa bırakıp varlığından haberdar olmaları için bir uyarı değil midir bu?

Evet bir çok soru var sorulması gereken ama cevabı ancak iyi şeylerle güzel şeyler yapılarak bulunan. Virüs dünyayı etkisi altına alarak ilerlerken; tedbirlerin yanında, insanların azda olsa kendine gelmesiyle, kumarhanelerin, fuhuş yerlerinin toplumu köreltecek vb. mekanların kapatılmasıyla, camiler kapatılsa bile insanların evlerinde de ibadetini yerine getirip şükretmesiyle, iyi ve kalbi temiz kişilerin duasıyla belki de bugünlere geldik ve iyi giden tabloya şahit olduk. Biz doğru veya yanlış bize çıkar sağlayacak olan şeylerin peşinden koşarken ayaklarımız altında ezilen bizim için hayırlara vesile olacak güzelliklerin farkına bile varamıyoruz bunun farkında olmak ve Peygamber efendimizin ümmetine yakışır bir toplum olmak dileğiyle.. Sağlıkla ve bilgiyle kalın...  

YORUMLAR

  • 9 Yorum