Büşra Şeker

Büşra Şeker


KARGO ÇALIŞANLARINI BEKLEYEN COVID-19 RİSKİ

05 Mayıs 2020 - 13:21

Bugün devam etmekte olan, COVID-19 sürecinde kargo çalışanlarının yaşadığı zorluklarla ilgili bir yazı yazmak istedim. Dünyayı etkisi altına alan bu virüsle toplum genelinde bir mücadele içindeyiz. Bu salgın nedeniyle, dünya genelinde insanlar evlerinde kendilerini karantinaya aldılar. Bu karantina sürecinde internetten alışverişte ciddi bir artış yaşanmakta. Temel ihtiyaçlarımızın karşılanması için bu süreçte zorunlu olarak çalışan risk grubunda birçok işçi bulunmaktadır. Kargo çalışanları da bu risk grubundadır. Ölümlerin artık yüzlerle binlerle ölçüldüğü bu günlerde sürekli insanlarla temas halinde olan kargo çalışanlarıdır. Onlar bu çalışma süresinde birçok zorlukla mücadele ederken, insanların gözünde bir numaralı virüs taşıyıcısı, şüphelisi haline geldiler.

Kargo çalışanı bir bireyle yaptığım görüşmede, sabahtan akşama kadar birçok ortama gidip teslimat yaptıklarını ve bu ortamların hijyen açısından temiz olduklarının garantisinin olmadığını, girdiği her apartmanda acaba burada virüse yakalanan hasta oldu mu? Bu apartman temiz mi? Ya bende virüse yakalanırsam? Bunun gibi birçok endişe içinde olduğunu ama bu korku ve endişelere rağmen evini geçindirmek için bu işi yapmak zorunda olduğunu söyledi. Akşam evine gittiğinde eşi ve çocukları için de risk taşıdığını belirtti. İnsanların bu süreçte evlerinde oldukları halde zaruri ihtiyaçlarının dışında alışveriş yaptıklarını söyledi. Tekstil, ayakkabı ve kozmetik ürünlerin temizlik malzemeleri ve sağlık ürünlerine oranla daha fazla dağıtımının yapıldığını belirtti. Bu durum gerçekten üzücü. İnsanların bu zor zamanlarda evde kullanamayacakları ve gerekli olmayan ürünleri internetten sipariş vermemeleri gerektiğini düşünüyorum. Dağıtım yaptıkları semtleri sorduğumda ise genellikle maddi durumu iyi olan kesimlerin daha fazla alışveriş yaptıklarını gözlemlemiş bulunmakta. Tam da bu noktada sürecin oluşturduğu eşitsizliği de görmüş oluyoruz. Geliri yüksek olanlar evlerinde ve kendilerini koruma altına almışlar. Ama geliri düşük olan ve çalışmak zorunda olan insanlar, bu risk döneminde onların ürünlerini teslim ediyor.

Bu süreçten az hasarla kurtulmak için biraz daha insaflı ve vicdanlı olmamız gerekir. Bu sebepten kargo çalışanlarını anlamalı ve onlara daha fazla duyarlı olmalıyız. Onların da istekleri ve dilekleri bu yönde. Onların emekçi olduklarını, bu zor dönemde bile çalıştıklarını ve aslında onların görünmeyen kahramanlar olduklarını unutmamalıyız. Tüketim toplumun ekonomisi için olması gereken bir durum. Ama çalışanların sağlığını düşünerek tüketim yaparsak daha iyi olur diye düşünüyorum. Elbette gıda, kitap, temizlik malzemeleri ve sağlık ürünleri gibi gerekli ürünler alınmalı. Ama kozmetik ürünler şuan evde bize yararlı olacak şeyler değil. Yaptığım görüşme karşısında ben bizzat sağlık çalışanları kadar kargo çalışanlarının da risk altında olduğunu gözlemledim. Sağlık çalışanlarına gösterdiğimiz motiveyi kargo çalışanlarına da göstermeli ve onları gerçek anlamda görmeli ve alkışlamalıyız. Dayanışma halinde olursak bu süreci atlatacağımıza inanıyorum.

Biz toplum olarak empatiden yoksun yaşamaya devam etmeyelim. Daha duyarlı ve anlayışlı olmaya çalışıp birbirimize kenetlenelim. George Herbet’ ın bir sözü ile yazımı bitirmek istiyorum. “Hiç kimse, başka birinin sırtındaki yükün ağırlığını bilemez”. Güzel günlerin dayanışma, sabır ve duyarlılıkla geleceğine inancım sonsuz. Sevgiyle Kalın...

YORUMLAR

  • 7 Yorum