Beyza Nur Sezer

Beyza Nur Sezer


ŞİDDETE ADAPTE DÜŞÜNCELER

06 Mayıs 2020 - 23:23

       Neden şiddete meyilli olduğumuzun sizlerle birlikte farkına varalım istedim. Hepimizin aklına ilk gelen şey diziler olacaktır. Peki bu dizilerin amacı bizleri şiddete yöneltmek mi? Hayır. Dizi çekimlerinin asıl amacı vardır: ekonomik bir kazanç elde etmek. Bu kazancın yüksek olması için çalışılmakta ve bunun için ise her şeyi kullanmaktadırlar. 
 
      Diziler, filmler kadar açık olmasa da en az onlar kadar topluma bir mesaj vermeye çalışırlar. Gerek şiddet, gerek ekonomik temelli, gerek yoksulluk ve daha birçok konu... Tabi bunlar gizli mesajlar olduğu için birçok kişi anlayamayacaktır. Dizilerdeki şiddet nasıl mı empoze edildi bize? Basit düşünecek olursak bir sorunu konuşarak çözmeye çalışan kaç kişi olabilir ki, birbirini anlayan, anlamak isteyen. Bunu yapan çok az kişi var. Birbirimizi anlamaya çalışırken zaman kaybedecegimizi düşünüyoruz, belki de karşımızdakinin haklı çıkmasından korkuyoruz, bunu kendimize yediremiyoruz. Ya haksız çıkarsam otoritem bozulursa diye düşünüyoruz. Sorunu kısa yoldan çözmenin, gücü elinde bulundurmanın, karşımızdakini haklıyken haksız duruma düşürmenin tek bir yolu var bize göre. Şiddet. En iyi çözüm kaynağımız (!). 
     Bunun bize empoze edildiği tek neden diziler değil elbette. Belki de hiç düşünmediğimiz sebeplerden de olabilir. Aile içi  tartışmalar,  sokakta edilen kavgalar, fenomen olan uygulamalar, teknoloji bağımlılığı... Yoksulluk da bir şiddet olabilir mi? Içinde bulunduğumuz pandemi günlerinde kenttekilerin kırsaldakilere oranla daha şanslı olduğunu düşünüyorum bazen. Kentte her şey gelişti çünkü, oradakilerin uğraştıkları, kendilerini oyaladıkları  bir şeyler var ama kırsal alanda olan bireyler genellikle ev içinde bulunuyor bu da daha çok tartışmaya yol açıyor. Tam da burada Sunay Akın'ın bu haklı cümlesi dikkatimi çekiyor. 
" Sahi, kaç çocuk vardır annesiyle babasını dans ederken gören?
Kavga ederken gören çoktur!..
Peki ya dans?" 
    Konuşarak anlaştığımız, birbirimizi anladığımız günler diliyorum.
Sağlıcakla kalın!

YORUMLAR

 • 11 Yorum
 • NEDİM SEZER
  9 ay önce
  TEBRİKLER KARDEŞİM BAŞARILAR DİLERİM
 • Yunus Sezer
  1 yıl önce
  Tebrikler. Yazılarının devamını bekliyoruz.
 • Beyzanur Sezer
  1 yıl önce
  Teşekkür ederim inşallah:)
 • Mehmet KIZILLAR
  1 yıl önce
  İçinde bulunduğumuz durum ancak bu kadar güzel anlatılırdı canı gönülden tebrik ederim seni
 • Beyzanur Sezer
  1 yıl önce
  Teşekkür ederim :)
 • Necmi sezer
  1 yıl önce
  Yazdıklarının her kelimesine katılıyor ve seni yürekten kutluyorum. Toplumun aydınlanması için böyle genç yazarlara ihtiyacı varolduğunu düşünüyorum. Tebrikler
 • Beyza nur sezer
  1 yıl önce
  Teşekkür ederim amcacım ❤
 • AYŞE ÜNLÜ
  1 yıl önce
  Teprikler canim çok güzel önemli noktalara değinmişsin
 • Beyzanur Sezer
  1 yıl önce
  Teşekkür ederim:)
 • Rozerin Yurdakul
  1 yıl önce
  Farklı bir perspektiften değerlendirme yapmışsın gerçekten çok güzel olmuş eline kalemine sağlık yolun aydın olsun
 • Beyzanur Sezer
  1 yıl önce
  Teşekkür ederim :)