Betül Elmas

Betül Elmas


PANDEMİ VE SOSYAL MEDYA

06 Mayıs 2020 - 00:54

Bilindiği üzeri dünyayı çevreleyen salgın hiç şüphesiz ki sosyal medyayı da kuşatma altına almış durumda .
Sosyal izolasyon kuralarına uyup evde kalma süreci başlayınca dijital platformda daha fazla zaman geçirdiğimiz gerçeğiyle karşı karşıyayız. Her gün binlerce bilgiye maruz bırakan sosyal medya salgın sürecinde panik ,endişe ,korkuya neden olacak paylaşımları sunarak toplumu çoğu zaman ümitsizliğe sevk edecek dereceye getiriyor. Böylesine hassasiyet gerektiren bir durum üzerine asılsız haberlerin yayılması sosyal medyanın güvenirliği sarsıyor ve dolayısıyla gerçek bilgi arada kayboluyor .

 Sosyal medyanın hız ve çeşitli kaynaklara ulaşılabilme açısından çok yararlı olsa da bilgi kirliliği ve doğru olmayan haberlerin yayılması açısından risk unsuru durumunda. Yani hem olumlu hem de olumsuz etkiler yaratabilmektedir . Geçirmiş olduğumuz şu salgın döneminde dış dünyadaki görünürlüğün kısıtlanması insanların sosyal ağlarda aktifliğini attırmış vaziyette ve neredeyse çoğu insan süreçle ilgili gelişmeleri panikleyerek takip  eder duruma gelmiş durumda. Örneğin vaka sayısında artış ,karantina süresi ,virüsten korunma ,istatiksel bilgiler gibi paylaşımları bir çoğumuz bu dijital platformlarda öğrenir olduk.
Toplumu endişeye sevk edecek bu bilgi yığınlarının virüs kadar etkili tehlike yaratacağı aşikar. Dolayısıyla haberleri mümkün olduğunca sosyal medyadan takip etmemeli yalnızca güvenilir kaynaklardan doğru bilgiye ulaşılmalıdır .(sağlık bakanlığı) gibi hem kendimizin hem de çevremizin ruhsal sağlığı açısıdan büyük önem arz etmektedir. Çünkü toplum olarak hassas , kırılgan bir dönemin eşiğindeyiz ve en çok bu süreçte güvenirliğe ihtiyacımız var bu süreci sağlıklı şekilde atlatabilmek için sosyal medya kullanıcıların bilinçli bir şekilde hareket etmesi gerekmekte , kaynağı belirsiz haberlere , paylaşımlara itibar etmemelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum