Betül Elmas

Betül Elmas


MİNİMALİST YAŞAM FELSEFESi

17 Mayıs 2020 - 17:03

MİNİMALİST  YAŞAM  FELSEFESİ
Minimalizm ne demek ? Farklı branşlarda karşımıza çıkan trend kavrama biraz değinelim. Özetle sade yaşam diyebiliriz ve  fazlalıklardan arınan bir yaşam tarzı olarak düşünebiliriz.
Köken olarak ‘Az’ ın ‘çok’ luğuna  ve gücüne işaret eden minimalizm, 1960’lara uzanan bir akım. Peki bu akımın
​​​​​ gündelik hayatımız da etkisi ne derecede ? Minimal bir yaşam tarzı mümkün mü ? Sadelik   , fazlalıklardan arınan bir hayat her alanda kendini gösteriyor mu ? Gibi sorular aklımıza geliyor doğal olarak. Belki de aklımıza ilk başlarda minimal yaşam derken azlık , yoksunluk  gibi olumsuz kavramlar gelebilir.  Minimal yaşamın neden gerektiğini ve gerçekten minimal  hayatın yaşamımızdaki etkisini fark edersek yoksun bir yaşam tarzı olmadığını anlarız.Tıpkı Hegel'in söylediği gibi  tanımlayabiliriz  ‘Sade ama basit olmayan ,yalın ama yavan olmayan bir güzellik anlayışıdır ‘ sözü aslında tam da özetliyor minimal yaşamı. 
Bulunmuş olduğunuz mekâna bir bakın göz gezdirin ve herhangi bir eşyanın mahiyetini ne derece de sizde önemi var bu herhangi bir şeyin  size yüklediği anlam ne gerçekten bu şey size anlamlı ve gerekli geliyor mu bu gibi soruları içsel olarak kendi  kendimize  cevapladığımız zaman göreceğiz ki birçok eşyanın sadece eşya olarak hayatımızda  .. Minimalizm ,kendimiz için önemli olana odaklanmaktır .Niceliğe değil niteliğe değer vermektir asıl amaç. Birçoğumuz çok eşyanın hayamıza mutluluk vereceğine inanırız aslında hiçte öyle değil , çok eşya mutluluktan ziyade ruha yük ve sonu gelmeyen doyumsuzluk ,tatminsizliği beraberinde getiriyor buda hayatımıza yük katıyor.
Bir sabah uyandığınızda evet artık ben minimalist bir insanım diyemeyiz bunun belli bir kuralı yok küçük adımlarla alışkanlıklarımızı ve hayattaki hedeflerimizi göz önünü alarak asıl tutkularımızın neler olduğunu saptayarak başlayabiliriz o zaman göreceğiz ki eşyalara verdiğimiz değer   bakış açısı başkalaşacak.Daha sade , özgür , sağlıklı bir birey olmak için fazlalıklardan kurtulmanın zamanı gelmedi mi ?